Jandroković dopušča možnost, da se bo prihodnji teden že petič srečal z Rehnom in s slovenskim zunanjim ministrom. Foto: EPA
Jandroković dopušča možnost, da se bo prihodnji teden že petič srečal z Rehnom in s slovenskim zunanjim ministrom. Foto: EPA
Jandroković o predlogu Rehna
Sosedi sta se zavili v molk

Hrvaški zunanji minister je dodal, da njihovi strokovnjaki za mednarodno pravo temeljito obravnavajo predlog, ki ga je v sredo predstavil evropski komisar za širitev Olli Rehn, odgovor Evropski komisiji in slovenski strani pa bo Zagreb poslal prihodnji teden.

Jandrokovič je poudaril, da Hrvaška vztraja pri svojih stališčih in se zavzema za ločevanje hrvaškega pogajalskega procesa od dvostranskega vprašanja meje ter pri trenutni odpravi zadržkov do hrvaških pogajanj z Evropsko unijo.

Hrvaška želja je Haag
Prav tako se na Hrvaškem zavzemajo za reševanje obmejnega vprašanja oziroma določanja mejne črte skladno z mednarodnim pravom pred mednarodnim pravosodnim telesom. "Hrvaška si želi Meddržavno sodišče v Haagu," je dejal minister.

Jandroković ni želel govoriti o podrobnostih Rehnovega predloga, vendar je omenil, da so se v Bruslju pogovarjali tudi o predlogu podpisovanja skupne izjave o neprejudiciranju meje. "Kar se nas tiče, bi bila že ena taka izjava dovolj za odpravo blokade pogajanj," meni Jandroković.

"Na vrhu bomo polnopravna članica"
Na novinarsko konferenci je bilo postavljeno tudi vprašanje o poteku procesa razpisa referenduma o vstopu Hrvaške v Nato v Sloveniji. Minister je dejal, da je bil tak potek pričakovan, saj so od začetka menili, da referendum ni potreben. "Veselimo se srečanja zavezništva na vrhu v Strasbourgu in Kehlu, kjer bo Hrvaška sodelovala kot polnopravna članica," je dejal Jandroković.

G. V.

Jandroković o predlogu Rehna
Sosedi sta se zavili v molk