Evropska komisija je s posebnim plakatom, na katerem je medvedek, opozarjala na nevarne igrače. Foto: EPA
Evropska komisija je s posebnim plakatom, na katerem je medvedek, opozarjala na nevarne igrače. Foto: EPA
Minimotorji postajajo vse bolj priljubljeni, a so tudi nevarni. Foto: European Community

Igrače so tako prehitele električne naprave, motorna vozila, svetila in kozmetiko. Polovica vseh prijavljenih nevarnih izdelkov je iz Kitajske.

V sistem RAPEX o nevarnih potrošniških izdelkih prijavo lahko podajo potrošniki, trgovci in drugi, prek sistema hitrega obveščanja pa so nemudoma obveščene vse članice EU-ja in Norveška, Islandija ter Liechtenstein. Po prijavi se opravi test, države pa morajo izdelek umakniti ali omejiti njegovo prodajo.

Prijav je vse več, lani so jih prejeli več kot tisoč, Bruselj pa ob tem vse države poziva k tesnejšemu sodelovanju, k skupnim prizadevanjem z in med državnimi organi za nadzor trga ter k sodelovanju s tretjimi državami.

Precej nevarna majhna motorna vozila
Evropska komisarka za varstvo potrošnikov Maglena Kuneva je v Bruslju predstavila nekaj izdelkov, ki lahko povzorčijo hude poškodbe in opekline. Gre predsvem za majhna motorna vozila (minimotorji za otroke), ki so vse bolj priljubljeni. Kuneva je dodala, da je Evropska komisija leta 2006 podpisala memorandum o soglasju in načrt za varnejše igrače s Kitajsko, da bi izboljšala varnost uvoženih izdelkov.

Najpogostejše poškodbe z omenjenimi izdelki so telesne poškodbe in električni udar. Pri minimotorjih obstaja nevarnost požara in opeklin. Med petimi najpogostejšimi nevarnostmi pa sta še davljenje oziroma zadušitev, pri nekaterih igračah pa celo zastrupitev.