Gre za plinovod, ki bi Evropo oskrboval s plinom iz držav ob Kaspijskem morju, potekal pa bi prek Turčije, Bolgarije, Romunije in Madžarske do Avstrije. Projekt bi predstavljal pomembno alternativo ruskemu plinu, čeprav so trenutno evropske države še zmeraj nekoliko bolj naklonjene izgradnji plinovoda Južni tok. Eden glavnih pomislekov glede Nabucca je, da v tem delu sveta plinske zaloge morda niso dovolj velike.
Na Madžarskem je pravkar potekala konferenca t. i. konzorcija za Nabucco, ki so se je udeležili predstavniki Evropske unije, Azerbajdžana, Iraka in Turkmenistana. Kot je povedal madžarski premier Ferenc Gyurcsany, bi morala tudi Unija financirati omenjeni projekt, saj gre za vprašanje nacionalne varnosti. Tudi češki premier in predsedujoči Svetu Evropske unije Mirek Topolanek se je strinjal, da gre tako za gospodarsko kot za politično vprašanje, ki zadeva energetsko neodvisnost Evrope.
Bo EU zagotovil potrebnih 300 milijonov?
Ker zasebna podjetja tveganja za deset milijard evrov vreden projekt niso pripravljena prevzeti, bi moral EU v prihodnjih mesecih zagotoviti 300 milijonov evrov nepovratnih sredstev, nato pa še posojila Evropske investicijske banke in Evropske banke za obnovo in razvoj. Evropski komisar za energetiko sicer opozarja, da povezava lahko zagotovi le posojila in jamstva, saj je projekt stvar konzorcija. Kot je povedal vodja Evropske banke za obnovo in razvoj, so ob določenih pogojih sicer pripravljeni prevzeti del sredstev.
Nabucco bo ena osrednjih točk marčevskega vrhunskega zasedanja Unije, do tedaj naj bi se sodelujoče države pisno zavezale projektu.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje