Pahor je glede reševanja zapleta zaradi slovenskih zadržkov v pristopnih pogajanjih Hrvaške spomnil, da pobuda za srečanje s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem ostaja, vendar pa čas teče. Foto: Reuters
Pahor je glede reševanja zapleta zaradi slovenskih zadržkov v pristopnih pogajanjih Hrvaške spomnil, da pobuda za srečanje s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem ostaja, vendar pa čas teče. Foto: Reuters
Po Pahorjevem mnenju je kadrovsko-akreditacijski svet (KAS) pripomogel, da so pravila zaposlovanja v podjetjih postala bolj transparentna, zato so se ambicije v koaliciji pomirile. Foto: MMC RTV SLO

"Vsak dan, ki mine brez reševanja tega problema, pomeni manjšo verjetnost, da bi na prvi pristopni konferenci pod češkim predsedstvom prišlo do rešitve zapleta," pravi Pahor. Pobuda za srečanje s hrvaškim predsednikom vlade Ivom Sanaderjem po njegovih besedah še ostaja, a čas teče.

Slovenska vlada bo v skladu s sklepi srečanja predsednikov parlamentarnih strank začela pripravo deklaracije o reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, dodaja. Predsedniki parlamentarnih strank so namreč na sestanku 17. decembra sprejeli sklep, da bo vlada pripravila predlog slovenskega stališča o nadaljnji strategiji urejanja odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško glede določitve meje med državama. Tega bo nato predložila v obravnavo in sprejem v parlament.

Slovenija je na pristopni konferenci Hrvaške z EU-jem 19. decembra uveljavila zadržke pri enajstih poglavjih. Pri sedmih se je za to odločila, ker Hrvaška po njenem prepričanju v priloženi dokumentaciji posredno ali neposredno prejudicira mejo, pri štirih pa uveljavlja še druge vsebinske zadržke.

Vlada ne bo vplivala na podjetja, bo pa varčevala
Predsednik vlade Pahor je spregovoril tudi o podjetjih, ki so v državni lasti, in zatrdil, da vlada ne želi vplivati na odločitve skupščin, nadzornih svetov ali uprav podjetij. Poudarja, da je vse, kar pričakujejo od vodstev podjetij, da delajo po svojih najboljših močeh za uspeh podjetij. "Skušnjave, ki sem jim bil priča v začetku mandata, bistveno pojenjajo tudi znotraj koalicije," še dodaja Pahor.

Kot odziv na krizo vlada pripravlja varčevalne ukrepe, ki jih bodo predstavili tudi poslancem. Po Pahorjevih besedah bo tako treba z vodji poslanskih skupin doseči rešitev, za katero bodo lahko dobili podporo tudi v parlamentu.

Vlada namerava v januarju predstaviti vrsto projektov, napoveduje premier. "Želel bi si, da zakon o civilnih žrtvah vojnega nasilja vendarle naredi korak naprej," pravi in dodaja željo, da se izkaže, da vendarle zmoremo rešiti "vprašanja, ki so celo tranzicijo bremenila slovenski politični prostor".

A. S.