Večina vprašanih ne občuti sprememb v življenju. Foto: RTV Slo
Večina vprašanih ne občuti sprememb v življenju. Foto: RTV Slo
Najbolj pozitivne spremembe so pri prestopanju meja. Foto: RTV Slo
Najbolj negativne so za vprašane spremembe glede cen življenjskih potrebščin. Foto: RTV Slo
Proslava ob vstopu v EU
Utrinek iz prireditve ob širitvi Evropske unije na slovensko - avstrijski meji. Foto: epa

Raziskava, ki jo je za TV Slovenija opravilo podjetje Cati, je pokazala, da 60 odstotkov vprašanih meni, da živijo enako kot pred enim letom. 33 odstotkov jih je mnenja, da živijo slabše, 7 odstotkov pa je odgovorilo, da se je njihov življenjski položaj izboljšal. V raziskavi je sodelovalo okrog 300 anketirancev v starosti od 18 do 75 let.

Mednarodni položaj Slovenije
Tudi glede mednarodnega položaja Slovenije po vstopu v EU večina meni, da je ta ostal nespremenjen (41 odstotkov). Da je mednarodni položaj Slovenije boljši, jih meni 34 odstotkov, slabši pa 24 odstotkov, en odstotek jih je odgovorilo, da ne ve.

Spremembe na konkretnih področjih
Pozitivne spremembe vprašani najbolj občutijo pri prostem prestopanju evropskih meja (52 odstotkov) in prepoznavnosti Slovenije in Slovencev (16 odstotkov). Po drugi strani pa so cene življenjskih potrebščin (34 odstotkov), življenjski standard (24 odstotkov) in iskanje dela (18 odstotkov) področja, kjer so vprašani spremembe občutili kot najbolj negativne.

Nadaljnjo širitev Evropske unije z Romunijo, Bolgarijo, Hrvaško in Turčijo podpira 62 odstotkov držav vprašanih. Le nekatere od naštetih držav podpira 18 odstotkov, 17 odstotkov pa nadaljnje širitve ne podpira. Dva odstotka jih je neopredeljenih.

Drnovšek in Janša ob prvem letu članstva
Že včeraj sta svoj pogled na prvo leto članstva predstavila predsednik države Janez Drnovšek in predsednik vlade Janez Janša. Drnovšek je opozoril, da mora država bolj izkoristiti možnosti črpanja evropskih sredstev, Janša pa meni, da Slovenija vključitve v EU ni občutila kot spremembo, ampak kot nadaljevanje poti v pozitivno smer.


V Multimedijskem centru RTV Slovenija smo o njihovem videnju prvega leta članstva Slovenije v Evropski uniji povprašali še nekatere druge javne osebnosti.

Marsikdo v Sloveniji je od članstva pričakoval bolj očitne pozitivne rezultate, pa tudi negativne posledice. Kljub manj izrazitim spremembam našega življenja, odkar smo tudi uradno člani velike Evropske unije, pa se večina vprašanih strinja, da je bilo prvo leto članstva v Evropski uniji uspešno.

Ministri ob 1. obletnici članstva v EU-ju
DZ in poslanske skupine
Slovenski evropski poslanci o pomenu EU-ja
Gospodarstvo po enem letu v EU-ju
Slovenija, kultura in EU - pogled nazaj