Predsednika EU-ja bo 27 članic povezave izbralo s kvalificirano večino. Foto: EPA
Predsednika EU-ja bo 27 članic povezave izbralo s kvalificirano večino. Foto: EPA
Margot Wallström
Margot Wallström, ena najmočnejših žensk v EU-ju, opozarja, da najvišje položaje v povezavi zasedajo skoraj izključno moški. Foto: EPA

Obe mesti ustanavlja reformna Lizbonska pogodba, ki je bila po zapletih s Češko ratificirana ta mesec, da bi EU dobil večjo vlogo na svetovnem odru. Za mesto predsednika EU-ja obstaja kar nekaj kandidatov, a med njimi ni skoraj nobene ženske. Na to so v pismu opozorile tri močne ženske - podpredsednica Evropske komisije Margot Wallström, komisarka za konkurenco Neelie Krös in podpredsednica Evropskega parlamenta Diana Wallis.

"Pravi moški za pravo mesto je pogosto ženska," so zapisale. V 21. stoletju si evropska demokracija ne more privoščiti, da uporablja talente, ideje in izkušnje le polovice svojih ljudi, pišejo.

Med kandidati Vike-Freiberga
Edina ženska, ki je bila uradno nominirana za mesto predsednika, je nekdanja latvijska predsednica Vaira Vike-Freiberga. "Železna lady", kot je tudi znana, je napadla evropske voditelje, da sprejemajo odločitve za zaprtimi vrati in da delujejo kot Sovjetska zveza.

Favorita van Roumpuy in D'Alema
Švedska, trenutno predsedujoča EU-ju, v zakulisju išče konsenz med voditelji 27 članic o tem, kdo bo zasedel mesti. Za glavnega favorita velja belgijski premier Herman van Roumpuy, mesto zunanjega ministra naj bi zasedel nekdanji italijanski premier Massimo D'Alema. Potem ko je britanski zunanji minister David Miliband izstopil iz tekme za vodjo evropske diplomacije, bi lahko položaj pripadel evropski komisarki za trgovino, Britanki Catherine Ashton.

Slovenski premier Borut Pahor bo v torek na seji vlade dobil pooblastila za sprejemanje odločitev o treh vodilnih položajih v EU-ju, je povedal minister za evropske zadeve in razvoj Mitja Gaspari, ki pa ni mogel odgovoriti na vprašanje, koga bo za predsednika in zunanjega ministra EU-ja ter novega generalnega sekretarja Sveta EU-ja podprla Slovenija.

Pred četrtkovim izrednim zasedanjem v Bruslju že potekajo srečanja o evropskih, zunanjih, obrambnih in razvojnih vprašanjih, ki ga v različnih ministrskih sestavah pripravijo le enkrat na šest mesecev.

V evropski prestolnici se napetost pred četrtkom stopnjuje, o imenih pa nihče noče javno govoriti, je za Radio Slovenija poročala Meta Dragolič. "Predsednik vlade Reinfeldt se ukvarja s telefonsko diplomacijo in vztraja, da bo do četrtka imel predlog. Še vedno je več imen kot položajev, ki jih je treba zapolniti, a se seznam oži," je zatrdila švedska evropska ministrica Cecilia Mallström.