Slovenija se na treh področjih trga dela (stopnja brezposelnosti, višina plače in delež žensk na vodilnih položajih v gospodarstvu) znajde v samem vrhu med evropskimi državami, ko primerjamo položaj žensk v primerjavi s položajem moških.
S številom predsednic in članic uprav Slovenija druga v Evropi
Kar se tiče prisotnosti žensk na najpomembnejših položajih v podjetjih, Slovenija zaseda zelo visoko mesto. V raziskavi Evropske komisije o prisotnosti žensk na mestih predsednic in članic najvišjih upravnih organov v 50 največjih podjetjih je Slovenija na drugem mestu, precej nad povprečjem. Raziskava vsebuje podatke, zbrane med septembrom 2004 in decembrom 2004 v državah članicah Evropske unije ter Bolgariji, Islandiji, Norveški in Romuniji.
Največ žensk na odločujočih položajih v gospodarstvu ima Norveška, kjer ženske zasedajo 23 % teh mest. Na drugem mestu z 21 % sledita Slovenija in Švedska, nato pa Bolgarija. V povprečju v državah, vključenih v raziskavo, ženske zasedajo 10 % mest v upravah največjih podjetij. Na samem repu 29 držav so Luksemburg, Španija, Italija in Malta, kjer je delež žensk na vodilih položajih manj kot 5-odstoten.
Tudi glede na delež menedžerk nad povprečjem
Tudi v raziskavi evropskega statističnega urada Eurostat o menedžerskih mestih glede na spol se je Slovenija dobro odrezala. S 34-odstotnim deležem žensk na menedžerskih položajih je nad evropskim povprečjem, ki je 30 %. Največji delež menedžerk imajo v Litvi (41%), sledijo Irska (39 %), Latvija (38 %) in Francija (35 %). Najnižji delež žensk na teh položajih imajo v Cipru (19 %), Italiji (20 %) in na Malti (20 %).
Razlika med plačami med najmanjšimi v Evropi
Primerjava povprečnih bruto plač žensk in moških Slovenijo uvršča v skupino držav z najmanjšimi razlikami med spoloma. Kot je pokazala raziskava Eurostata za leto 2002, objavljena maja 2005, povprečna ženska plača v EU-ju predstavljala tri četrtine povprečne moške plače (moški so v povprečju zaslužili 30.100 evrov letno, ženske 22.500).
Največje razlike v višini plač med spoloma so v Cipru in Veliki Britaniji, kjer ženske zaslužijo več kot 30 % manj kot moški (VB: moški 44.650, ženske 28.660). Eurostat uvršča Slovenijo, poleg Madžarske, Poljske, Belgije, Švedske in Finske, v skupino držav, kjer je razlika med plačami žensk in moških najmanjša, in sicer manj kot 20-odstotna (povprečna letna bruto plača moških je leta 2002 v Sloveniji znašala 11.790 evrov, žensk pa 10.480). V Eurostatovi raziskavi gre za povprečne bruto plače vseh državljanov, ne glede na izobrazbo.
Za dober položaj zasluženi vrtci
Podatki pa so za Slovenke vzpodbudni tudi, ko gre za primerjavo med plačami žensk in moških z enako stopnjo izobrazbe. Po podatkih Urada za enake možnosti je povprečna razlika med plačami žensk in moških v državah EU-ja 16 odstotkov, Slovenija pa se je ponovno znašla pod povprečjem, saj je ta razlika nekoliko manj kot 10 odstotkov.
Eden od dejavnikov za precej dober položaj žensk na trgu dela v primerjavi s kolegicami iz Evropske unije je po mnenju Urada dober in dostopen sistem javnega otroškega varstva, ki omogoča, da se tudi ženske zaposlijo za poln delovni čas. Tako je lani v Sloveniji s krajšim delovnim časom delalo le 11 % žensk, medtem ko je v nekateri drugih evropskih državah ta oblika zaposljivosti med ženskami skoraj prevladujoča.
Le v dveh državah manj brezposelnih žensk
Boljši položaj Slovenk v primerjavi z državljankami drugih članic EU-ja se kaže tudi v razliki med stopnjo brezposelnosti med spoloma. V Sloveniji se po Eurostatovih podatkih med majem 2004 in majem 2005 ta razlika giblje okoli ene odstotne točke, seveda v prid moških. V članicah EU-ja se povprečna razlika v tem času giblje okoli dveh odstotnih točk. Pri tem so ženske v boljšem položaju le v Estoniji in na Irskem, kjer je stopnja brezposelnosti žensk nižja od stopnje brezposelnosti moških.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje