Kot je po srečanjih s predsednico estonskega parlamenta Ene Ergma in estonskim premierjem Andrusom Ansipom poudaril Virant, se je Estonija v primerjavi s Slovenijo s krizo spoprijela zelo uspešno - njeno gospodarstvo je v letih 2010 in 2011 zelo hitro okrevalo, tako da so imeli lani kar šestodstotno gospodarsko rast in celo proračunski presežek.
Presežki "debelih krav" pomagali prebroditi krizo
K temu uspehu je pripomoglo več stvari, je pojasnil. Ena izmed njih je, da so Estonci že v "času debelih krav" med letoma 2004 in 2008 ustvarjali presežek in proračunsko rezervo, s katero so nato stopili v krizo. Poleg tega so se že na začetku krize lotili ostrih rezov javne porabe in so ohranili javnofinančno disciplino.
"Oni fiskalno pravilo že dolgo spoštujejo. Čeprav ga, zanimivo, niso zapisali v ustavo. Nimajo ga v ustavi, ampak delajo po njem," je dodal.
Fleksibilen trg dela, enotna davčna stopnja
Po besedah Viranta je bilo pomembno tudi, da je Estonija že zgodaj izpeljala reforme, ki so povečale njeno konkurenčnost, predvsem reformo trga dela in privatizacijo gospodarstva, "in to se ji je v krizi zelo obrestovalo". Estonija ima zelo fleksibilno delovno zakonodajo, izjemno stimulativen davčni sistem z 20-odstotno enotno davčno stopnjo, upokojitvena starost pa je 65 let, je povedal.
Skoraj brez referendumov
Ob tem je spomnil, da v Estoniji praktično ni referendumov, saj so pogoji za njihov razpis tako strogi. To po njegovih besedah pomeni, "da lahko vlada izpelje reforme, ne da bi se bala demagogije opozicije".
Banke v relativno dobrem stanju
Kot eno pomembnih razlik med državama je predsednik DZ-ja izpostavil še bančni sistem, ki je v Estoniji v precej boljšem stanju kot pri nas. Estonci so vse svoje banke privatizirali in so večinoma v lasti skandinavskih bank. A kot je ponovil besede premierja Ansipa, so ne glede na lastništvo za Estonce to estonske banke - so namreč registrirane v Estoniji, poslujejo tam ter servisirajo estonsko gospodarstvo in prebivalstvo.
"Lastništvo ni bistveno, bistveno je, kje, po katerem pravu, na katerem sedežu banka posluje in komu nudi servis," je povzel Virant.
Krepitev menjave med majhnima državama
Tema današnjih pogovorov je bila tudi krepitev gospodarskega sodelovanja med državama. Kot je povedal Virant, menjava zaradi majhnosti obeh držav v absolutnih številkah ni in ne more biti velika, ima pa potencial za krepitev - med drugim v informacijskotehnološki industriji, logistiki in turizmu.
Slovenijo je poleg tega Virant zaradi njene lege in izkušenj estonskim sogovornikom priporočil kot vstopno točko za vlaganja in trgovanje z zahodnim Balkanom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje