Mednarodni denarni sklad (IMF) bo v tem tednu objavil najnovejšo napoved gospodarske rasti. Sloveniji je nazadnje za letos napovedal 1,7-odstotno rast BDP-ja.
Svetovna rast se je lani prepolovila na 3,4 odstotka, letos bo padla pod tri odstotke.
Posebej ranljive so revnejše države zaradi visokih stroškov zadolževanja in zmanjšanja povpraševanja po njihovem izvozu. Izvršna direktorica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgijeva je že nakazala vsebino poročila in srečanja: "Več kot očitno so se povečala nekatera tveganja. Vidimo jih v finančnem sektorju. Na tej točki opozarjamo tudi na tveganje opustitve boja proti dvigovanju cen. Inflacija se je izkazala za lepljivo, trajnejšo, zlasti jedrna inflacija, ki predstavlja oviro na poti vračanja v robustnejšo rast."
Inflacija in stanje v bančnem sistemu bosta zagotovo temi zasedanja mednarodnega denarnega in finančnega odbora, na katerem bo sodeloval guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle.
Ameriški regulatorji so marca reševali propadle ameriške regionalne banke, potem ko so te v navalu zahtev po dvigu depozitov zašle v težave zaradi izgub iz prisilne prodaje vedno manj vrednih državnih obveznic. V Švici pa je bila banka UBS čez noč prisiljena kupiti sistemsko velikanko Credit Suisse. Ali težave v bankah pomenijo manj ugodnega kreditiranja gospodarstva? In ali bodo centralne banke vendarle popustile v višanju obrestnih mer in boju proti inflaciji zato, da bi zavarovale finančno stabilnost? To sta trenutno najbolj vroči vprašanji.
Finančni minister Klemen Boštjančič se bo v tem tednu udeležil zasedanja razvojnega odbora, skupnega strateškega organa IMF-a in Svetovne banke. Njegova delegacija se bo srečala tudi s predstavniki bank, ki vlagajo v slovenski državni dolg.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje