Poleg gradbeništva se s perečim pomanjkanjem delavcev soočajo predvsem panoge turizma, gostinstva ter predelovalne industrije. Foto: Shutterstock
Poleg gradbeništva se s perečim pomanjkanjem delavcev soočajo predvsem panoge turizma, gostinstva ter predelovalne industrije. Foto: Shutterstock

V gostinstvu, turizmu, predelovalni industriji ter v gradbeništvu se bomo morali sprijazniti z dolgoročnim pomanjkanjem delovne sile, je na četrtkovi bančni konferenci resignirano ugotavljal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tibor Šimonka in ob tem vlado pozval, naj čim hitreje sprosti postopke za zaposlovanje tujcev. "Balkan za nas sploh ni več bazen, tu je že pomanjkanje kadrov. Mi moramo zdaj – in to je tudi eden od ukrepov, ki bi jih morala država hitro sprejeti – skleniti sporazume s tretjimi državami. Trenutno imamo dobre možnosti na Filipinih," je Šimonka pozval na sklepni okrogli mizi konference, ki ga jo je organiziralo Združenje bank Slovenije.

Odgovor na pomanjkanje delovne sile je avtomatizacija, robotizacija, digitalizacija, potrebujemo na desetine kadrov za omenjena področja, je prepričan predsednik uprave NLB-ja Blaž Brodnjak. "In ti ljudje, če verjamete ali ne, hočejo več kot 6 tisoč evrov neto, in če vi date nekomu 10 tisoč evrov neto, to znese 27, 28 tisoč evrov bruto," je dejal. Oziroma kot je nekoliko bolj neposredno povedal predsednik Obrtne zbornice Slovenije Branko Meh: "Apeliramo tudi na sedanjo vlado, da razmisli o znižanju prispevkov na plače."

Se strinjam, davčna politika bo morala tudi pri iskanju in zadržanju kadrov odigrati pomembno vlogo, je priznal državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič. "Do povprečne plače smo vsi na istem, to pomeni, da je dejansko sistem napačno zastavljen. Ker dejansko kompenziraš vse prek transferjev in ni nobenega logičnega motiva, da bi se postavil naprej," je opozoril. Zato naj bi, kot je napovedal državni sekretar, že jeseni davčno politiko povezali s socialnimi transferji in na ta način rešili zdajšnjo izrazito neugodno kompresijo na področju plač.