Pri reševanju gradbenega sektorja bodo morali vsi deležniki opraviti svojo domačo nalogo, je po sestanku povedala kandidatka za gospodarsko ministrico Darja Radić. "Marsikatero podjetje bo verjetno zaključilo svojo zgodbo, šlo v stečaj ali v likvidacijo, to je pač neizogibno," je dejala Radićeva in dodala, da je bila razprava usmerjena v razvoj zdravega jedra gradbeništva.
Podjetja bodo morala posle najti tudi v tujini
Gradbenim podjetjem bo država pomagala kratkoročno, z zagonom nekaterih naložb v Sloveniji, med drugim so že pripravljene nekatere investicije v energetiki in prometu. Srednje- in dolgoročno pa bodo morala gradbena podjetja posle iskati tudi v tujini. Vlada pa bo poskrbela tudi za odpravo nekaterih zakonodajnih ovir, na katere opozarjajo gradbena podjetja, med drugim glede dela na črno in sprememb zakona o javnem naročanju.
"Gradbeniki morajo tudi sami razmisliti"
"Tudi samo gospodarstvo bo moralo pri sebi narediti razmislek. Ugotovili smo namreč, da je ta sektor bistveno predimenzioniran, kar je posledica velike ekspanzije gradbeništva v preteklih štirih letih," je še poudarila Radićeva. Pri tem je opozorila tudi na določene ovire, ki so se pokazale pri pridobljenih poslih slovenskih gradbenih podjetij v tujini. Te bo treba odpraviti, tako v bančnem sektorju in pri vladi, kot tudi v samih podjetjih.
Radićeva pa je še napovedala, da bo na ministrstvu za gospodarstvo ustanovljena projektna skupina, ki se bo ukvarjala z razvojem gradbenega sektorja, vanjo pa bodo vključeni tudi predstavniki ministrstva za okolje in prostor, ministrstva za promet, finančnega ministrstva in SID banke. Na temo naložb, spodbujanja tujih neposrednih investicij in internacionalizacije pa bodo pripravili tudi posebno konferenco, uspeh izvajanja začrtanih ukrepov pa bodo predstvniki vlade, velikih in malih gradbenih podjetij spremljali na rednih četrtletnih srečanjih.
Okoljsko ministrstvo pripravilo strategijo za sanacijo
Minister za okolje in prostor Roko Žarnić pa je udeležencem sestanka predstavil osnutek predloga strategije za sanacijo gradbeništva, ki so jo pripravili na njegovem ministrstvu. Ta osnutek bodo še dopolnili, nato pa ga bodo predali gospodarskemu ministrstvu, ki bo od zdaj usklajevalo aktivnosti na tem področju. Z osnutkom se bo nato ukvarjala vlada, v končni obliki pa naj bi vključeval naloge in časovnice za izvedbo strategije, je pojasnil.
Zavedajo se potrebe po prestrukturiranju
Predsednik upravnega odbora Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Branko Selak je poudaril, da so gradbinci že leta 2008 opozorili, da je sektor predimenzioniran. Trenutna vlada je sicer po njegovih besedah veliko naredila za gradbeni sektor in njegove možnosti za pridobivanje poslov v tujini, tudi z vladnimi obiski v arabskih državah, a je dodal, da njeno delo na tem področju še ni končano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje