Ob koncu leta 2019 je imel Berkshire Hathaway v lasti vidne lastniške deleže v štirih najpomembnejših letalskih družbah v ZDA: 11-odstotnega v Delta Air Linesu, 10-odstotnega v American Airlinesu, 10-odstotnega v Southwest Airlinesu in devetodstotnega v United Airlinesu.
V omenjene ameriške letalske družbe je največji finančni konglomerat na svetu začel vlagati šele leta 2016, potem ko se je predtem desetletja izogibal nakupom delnic letalskih prevoznikov. Pandemija koronavirusa je izrazito močno prizadela vse letalske družbe po svetu, saj se je letalski promet po svetu in v ZDA skorajda popolnoma zaustavil, posledično so strmoglavile delnice prevoznikov.
Buffett prevzel vso odgovornost za izgubo
Na sobotni zaradi pandemije virtualni letni skupščini delničarjev ob poslovnih izidih za leto 2019 je predsednik konglomerata Warren Buffett potrdil, da je Berkshire Hathaway prodal prav vse delnice. "Odločili smo se glede posla v letalstvu. Vzeli smo denar iz posla, čeprav z občutno izgubo. Ne bomo financirali podjetja, ki bo, mislim, v prihodnje izgubljajo denar. Nismo niti približno dobili sedmih ali osmih milijard dolarjev in to je bila moja napaka. Osebno jaz sem tisti, ki je sprejel to odločitev," je 89-letni Buffet prevzel vso odgovornost, da so v preteklih štirih letih vložili okoli osem milijard dolarjev, ob aprilski prodaji pa so pridelali ogromno izgubo.
Kolaps: 95-odstotni padec povpraševanja
Ameriške in seveda tudi svetovne letalske družbe so bolj ali manj prizemljene. V ZDA je parkiranih na tisoče letal, povpraševanje po letalskih vozovnicah pa je padlo kar za 95 odstotkov. Kljub vnovičnemu postopnemu zagonu države in sproščanju ukrepov po svetu ni nikakršnega časovnega načrta in tudi praktičnega, kako bo videti letalski potniški promet v času neposredno po pandemiji.
Desetletja skeptičen glede letalskih prevoznikov
Buffet, ki že vse od leta 1962 obvladuje in vodi Berkshire, se je dolgo otepal vlaganj v letalske družbe. Leta 1989 je vložil v ponesrečen projekt USAir. V letnem poročilu delničarjem je leta 2007 tako o letalstvu zapisal: "Če bi bili daljnovidni kapitalisti prisotni pri prvem letalu Kitty Hawk, bi svojim naslednikom naredili ogromno uslugo, če bi sestrelili Orvilla Wrighta. Vlagatelji so prelili denar v sod brez dna, ker jih je privlačila izjemna rast, čeprav bi jih morala ta odvrniti od tega."
Kljub izbruhu pandemije še več denarne rezerve
Konglomerat Berkshire Hathaway je daleč največja finančna družba po prihodku na svetu (223 milijard evrov v letu 2019), tretja največja zasebna družba na svetu in po tržni vrednosti osmo podjetje sveta za velikani, kot so Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet (Google), Alibaba, Facebook in Tencent. Od leta 1965 knjigovodska vrednost podjetja letno raste po 19-odstotni rasti, medtem je bilo povprečje podjetja indeksa S&P 500 v tem obdobju slabih 10 odstotkov.
Prvo četrtletje 2020 je Berkshire Hathaway sicer končal z rekordnimi 123 milijardami evrov rezerv v denarju, še pred osmimi leti pa je imel na razpolago "le" 33 milijard evrov rezerve. Na letni ravni so se denarne rezerve povečale za 20,7 milijarde evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje