Po navedbah Dnevnika je Zidar v dokumentaciji ob vložitvi predloga za prisilno poravnavo priznal, da je že ustanovil podjetje SCT Skupina, katerega večinski lastnik je. V osnovni kapital nove družbe je kot stvarni vložek prenesel deleža v podjetjih SCT Stanovanjski inženiring in Tovarna asfalta Črnuče. Lastnica obeh podjetij, družba SCT Naložbe, ki je v lasti SCT-ja, je s tem postala 49,7-odstotna lastnica SCT Skupine.
Lastnik večinskega, torej 50,3-odstotnega deleža novega podjetja, pa je družba SCT Holding, ki je v lasti treh vodilnih menedžerjev SCT-ja Ivana Zidarja, Janeza Jamnika in Aleksandra Mezeta. In medtem ko je družba SCT Naložbe v prodobitev svojega deleža vložila za 8,3 milijona evrov lastniških deležev, so ti trije večinski lastniki postali kar s stvarnim vložkom v obliki 40 odstotkov delnic starega SCT-ja.
Skuša Zidar vendar rešiti "stari" SCT?
Zidar je prek SCT Holdinga že od novembra tudi lastnik SCT Tovarne kovinske opreme iz Murske Sobote in po novem še nemškega hčerinskega podjetja SCT ISC München. To je obenem tudi tretji največji navadni upnik SCT-ja. Čeprav naj bi imeli ti po zadnjih podatkih kar 358 miljonov evrov terjatev, naj ne bi bilo izključeno, da Ivan Zidar z nadzorom nad prisilno poravnavo še zmeraj skuša rešiti "stari" SCT.
Med šestimi največjimi upniki SCT-ja so namreč kar trije, ki jih tako ali drugače obvladuje Zidar: poleg nemškega ISC še sarajevska družba SCT-BBM, ki je gradila tamkajšnjo obvoznico, in Tovarna asfalta Črnuče. Za potrditev prisilne poravnave SCT-ja, pri kateri upnikom ponuja 40-odstotno poplačilo terjatev v 66 mesecih po letni obrestni meri v višini enega odstotka, Zidar potrebuje soglasje lastnikov najmanj 60 odstotkov terjatev.
Po poročanju Dela pa naj bi načrt finančnega prestrukturiranja, ki ga je prip ravil SCT, predvideval 60-odstotno zmanjšanje terjatev upnikov z navadnimi terjatvami, preostali dolg pa bi jim poplačali v petih letih in pol.
Odprodali bodo premoženje in zmanjšali število delavcev
Ob zmanjšanju terjatev naj bi nameravali odprodati nepotrebno premoženje, med drugim delež v Begradu, Rimskih termah in Zavarovalnici Triglav ter prostore uprave na Slovenski in Vošnjakovi cesti v Ljubljani, saj bi se nato selili na Slovenčevo cesto. Načrtujejo tudi zmanjšanje števila zaposlenih. Sistem SCT je tako leta 2008 zaposloval 2445 delavcev, konec lanskega septembra še 1923, do konca leta pa nameravajo njihovo število zmanjšati na 1497. Za prihodnje leto načrtujejo novo zaposlovanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje