Davčna uprava je omenjeni davek v polovici leta 2012 in v letu 2013 odmerila na podlagi zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf). Pozneje so sporni davek prenesli v zakon o davku na nepremičnine, ki pa ga je ustavno sodišče marca lani razveljavilo. Zato se je ponovno vzpostavilo prejšnje stanje obdavčitve nepremičnin z izjemo davka na nepremično premoženje večje vrednosti, ki pa se ga za lani ni več pobiralo.
Ustavno sodišče je o ustavnosti omenjenih določb zakona za uravnoteženje javnih financ presojalo na zahtevo upravnega sodišča, ki jim je sporočilo, da je bilo do začetka lanskega oktobra odprtih 68 upravnih sporov zaradi odmere davka na nepremično premoženje večje vrednosti. Ob tem so navedli, da se to število povečuje, saj vsak mesec prejmejo v reševanje še vsaj pet do deset novih zadev.
Ustavni sodniki so tudi tokrat odločali kot glede zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, in sicer da je določanje davčne osnove za odmero davka na nepremičnine s sklicevanjem na posplošeno tržno vrednost nepremičnine v neskladju z ustavo. Čeprav zakonske podlage za davek ne veljajo več, je ustavno sodišče o njih odločalo, ker ima upravno sodišče glede njega odprte sodne postopke.
Več kot 5300 izdanih odločb
Leta 2012 je so omenjeni davek obračunali lastnikom nepremičnin v skupni vrednosti nad enim milijonom evrov, s 1. januarjem 2013 pa je bila te meja znižana na 500.000 evrov. Z zakonom o javnih financah je bila davčna stopnja določena v višini pol odstotka davčne osnove oz. v višini enega odstotka, če je imel lastnik v lasti za več kot dva milijona evrov nepremičnin.
Po podatkih Finančne uprave RS (Furs) je bilo za leto 2012 izdanih 248 odločb o odmeri davka, skupni odmerjeni davek pa je znašal 1,4 milijona evrov. Za leto 2013 je bilo izdanih 5077 odločb, skupni odmerjeni davek pa je znašal 22 milijonov evrov. Odmerjeni znesek se lahko zmanjša, saj ne vključuje morebitnih pozitivno rešenih pritožb zoper izdane odločbe, pravijo na Fursu.
Na finančnem ministrstvu pojasnjujejo, da odločitev sodišča ne daje podlage za poseganje v že pravnomočne odločbe. Davka se ne more vračati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje