Sindikat SKEI in delavci STS-a so prepričani, da vlada lahko ukrepa in  pomaga. Foto: MMC RTV SLO
Sindikat SKEI in delavci STS-a so prepričani, da vlada lahko ukrepa in pomaga. Foto: MMC RTV SLO
Protest delavcev STS-a v Ljubljani
Prvi delavci naj bi obvestila o odpovedi delovnega razmerja začeli prejemati že ta teden. Foto: MMC RTV SLO
Začela se je likvidacija STS-a

V pisnem sporočilu iz kabineta Boruta Pahorja o ravnanju vlade v času po protestu STS-a v Ljubljani jih je zbodla zlasti navedba, da je Siemens po dogovoru z vodstvom tovarne o pravicah zaposlenih v primeru likvidacije razumel, da je tako dobil tudi soglasje delavcev za zaprtje tovarne.

Miloš Pavlica je v imenu premierja tako zapisal: "Žal ni v moči in pristojnosti vlade, še manj pa njenega predsednika, da bi lahko reševala tovarne namesto njihovih lastnikov in njihovih upravnih organov. Vlada lahko in mora opraviti razgovore z lastniki o njihovih namerah s posamezno tovarno, ko grozi njeno zaprtje in izguba kadrovskega potenciala, ki bi lahko bil še kako koristen v času normalnih gospodarskih pogojev, in ustvarjati mora splošne pogoje, v katerih gospodarstvo deluje. Predstavniki vlade so to storili, a žal jim ni uspelo spremeniti odločitev lastnika glede bodočega poslovanja STS-a."

Dular: Nikakor se nismo vdali
Kot pravi predsednik sindikata SKEI Martin Dular, nikakor ne drži, da so se vdali in sprejeli odločitev lastnika, nemškega Siemensa, saj so se najprej borili za delavce. Kot je dejal Dular, dogovor z lastniki o prejemu višjih odpravnin nikakor ne pomeni vdaje, saj so se bili prisiljeni pogajati, ker bi po izpolnitvi naročil in končanju proizvodnje ostali tudi brez te možnosti. Dular je ob tem še prepričan, da nikakor ne drži, da za tovarno ni rešitve, a bi se morala država pri tem bolj angažirati. Ob tem v sindikatu navajajo ukrepe nemške in francoske vlade, Dular pa ob tem dodaja, da bi lahko rešitev poiskali tudi v okviru Slovenskih železnic.

Do konca meseca brez dela 270 ljudi
Sicer pa naj bi v STS-u prvi delavci obvestila o odpovedi delovnega razmerja začeli prejemati že ta teden. Prva faza predvideva odpuščanje 270 ljudi do konca tega meseca, ki bodo pred tem izkoristili še preostali dopust, v drugi fazi pa bo po končanju proizvodnje predvidoma konec aprila odšel še preostanek od 320 ljudi. Ob tem v sindikatu opozarjajo, da podobna usoda najverjetneje čaka tudi večino druih manjših podjetij na lokaciji nekdanje TVT Nove, ki same ne bodo mogle pokrivati energetskih stroškov, tako da bi lahko brez dela ostalo skupno 700 ljudi.

T. K.

Začela se je likvidacija STS-a