S prodajo nekaj več kot 27-odstotnega deleža namerava država še vedno ostati četrtinska lastnica Telekoma Slovenije. Foto: RTV SLO
S prodajo nekaj več kot 27-odstotnega deleža namerava država še vedno ostati četrtinska lastnica Telekoma Slovenije. Foto: RTV SLO
Nafta Lendava
Za Nafto Lendava je predivdena 100-odstotna prodaja, in sicer po mnenju vlade, ker je uspešno zaključila prisilno poravnavo in finančno sanacijo, zdaj pa potrebuje lastnika za realizacijo investicijskih programov. Foto: Občina Lendava
Iz proračunskega vidika je namen prodaje kapitalskih naložb zagotovitev likvidnih, torej denarnih prejemkov. Foto: MMC RTV SLO

Poleg deležev v nekaterih gospodarskih družbah napoveduje tudi prodajo kapitalskih naložb. Sam načrt prodaje utemeljujejo z namenom povečanja blaginje v okviru gospodarskih in socilanih reform ter tako s postopnim umikom države iz gospodarstva in posledično usklajeno privatizacijo največjih gospodarskih družb.

K temu na vladi dodajajo, da je iz proračunskega vidika namen prodaje kapitalskih naložb zagotovitev likvidnih, torej denarnih, prejemkov.

Cilj je čimvečja kupnina
Cilj pri tem je doseči čim večjo kupnino, a kljub temu opozarjajo, da je treba zagotavljati tudi širše makroekonomske interese države, in sicer trajno in stabilno rast gospodarstva, izboljšanje kakovosti javnih storitev in nenazadnje tudi zagotavljanje konkurenčnejšega gospodarskega sistema.

Naložbe in družbe, namenjene prodaji, so razdelili v dve skupini. V prvi gre za kapitalske naložbe, katerih kupnina je prejemek proračuna, v drugi pa za posredne naložbe države, katerih kupnina ne bo prejemek proračuna.

Najbolj opazni NKBM in Telekom
V prvi skupini sta seveda najbolj opazni Nova kreditna banka Maribor in pa Telekom. V NKBM-ju ima država 41,5-odstotni delež, s predvideno prodajo 16,3 odstotkov pa bi še vedno ohranila 25-odstotni lastninski delež, kar bi ji omogočalo vplivanje na ključne strateške odločitve.

Prav tako 25-odstotna lastnica namerava po prodaji 27,53-odstotnega deleža ostati v Telekomu. Kot cilje prodaje opredeljuejo vzpostavitev lastniške strukture, ki bi dolgoročno zagotavljala učinkovito upravljanje, konkurenčnost ter uspešen razvoj družbe Telekom in njenih hčerinskih družb.

Celotna odprodaja Nafte Lendava
Kar 100-odstotno prodajo načrtujejo za Nafto Lendava, pri Peku pa 82-odstotno. Ostale družbe, v katerih se načrtuje prodaja, so še: Snežnik, Inkos, Inles, Glin IPP, Podjetje za urejanje hudournikov, Teroelektrarna Toplarna, Energetika Projekt, Javno komunalno podjetje Komunala Kočevje, RRA Mura, BSC, Regionalni center za razvoj, RRA Celje, Mura VGP, Drava VGP, VGP Kranj ter VGP Novo mesto.

Za prodajo, katerih kupnina bo prejemek v proračun, pa so predvideni Talum, ki je hčerinska družba Elesa, in hčerinske družbe Rudnika Trbovlje-Hrastnik Fortuna - PIL, Spekter, Domex, Rudar Senovo, M&P in Gratex. V vseh družbah želi prodati celoten delež.

Za vsako prodajo posebna komisija
Za vsako naložbo, za katero se bo začel postopek prodaje, bo imenovana posebna komisija, ki bo pripravila program prodaje, v katerem bo opredelila tudi razloge za prodajo in cilje, saj so ti zdaj podani le okvirno.

A ker so po mnenju pripravljavcev programa postopki prodaje zahtevni in dolgotrajni ter odvisni od razmer na trgu, poudarjajo, da ni nujno, da se bo realizacija zgodila v tem proračunskem obdobju.

Sabina Zonta