Gospodarsko okrevanje bo najhitrejše v državah, ki imajo evro. Foto: EPA
Gospodarsko okrevanje bo najhitrejše v državah, ki imajo evro. Foto: EPA
Joaquin Almunia
Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve je napovedal, da si bodo gospodarstva držav članic EU-ja opomogla. Foto: EPA

Evropska komisija je v jesenski gospodarski napovedi ocenila, da je območje evra na poti postopnega okrevanja. Državam z evrom komisija napoveduje zmanjšanje obsega bruto domačega proizvoda (BDP) za štiri odstotke, a naj bi v prihodnjem letu območje evra zaznalo 0,7-odstotno rast, v letu 2011 pa 1,5-odstotno.

Slovenija je poleg Irske zaradi gospodarske krize med najbolj prizadetimi državami z evrom. Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje za 7,4 odstotka manjši obseg bruto domačega proizvoda, 6,7-odstotno brezposelnost in 6,3-odstotni javnofinančni primanjkljaj. Napovedi so slabše od majskih ocen komisije, ki je takrat naši državi napovedala 3,4-odstotno krčenje BDP-ja. Izboljšave tako za evroobmočje kot Slovenijo se napovedujejo za prihodnje leto in leto 2011, ko naj bi slovenski BDP zrasel za 1,3 oziroma dva odstotka.

Za celotno Evropsko unijo so številke podobne: BDP se bo skrčil za 4,1 odstotka, prihodnje leto bo zaznamovala 0,7-odstotna rast, leto 2011 pa 1,6-odstotna rast. Edina država Unije, ki letos ne bo v recesiji, je Poljska. V prihodnjem letu se rast obeta večini članic Unije, tudi Sloveniji, leta 2011 pa vsem.

Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Joaquin Almunia je potrdil, da bo na podlagi tokratne gospodarske napovedi prihodnji teden na zasedanju finančnih ministrov Unije priporočil začetek izvajanja izhodnih strategij najpozneje leta 2011, saj se obeta vzdržna rast, približno odstotek na leto v prihodnjih dveh letih.

Boljše tudi na področju zaposlovanja
Razmere se po komisarjevih besedah izboljšujejo tudi na področju zaposlovanja, a ne z enakim tempom, saj se ta sektor na krizo odziva z zamudo. Napovedi o stopnji brezposelnosti so nekoliko boljše kot maja, saj komisija območju evra za letos napoveduje 9,5-odstotno brezposelnost, za prihodnje leto 10,7-odstotno, v letu 2011 pa 10,9-odstotno, medtem ko je maja območju evra za prihodnje leto napovedala 11,5-odstotno brezposelnost.

Postopek zaradi prevelikega primanjkljaja proti 20 državam
Velike težave bodo v prihodnjih letih v večini držav članic z javnofinančnim primanjkljajem in javnim dolgom, ki se bosta kot rezultat odzivanja na krizo s fiskalnimi spodbudami precej povečala. Proti 20 državam članicam, tudi Sloveniji, je Evropska komisija že sprožila postopek zaradi čezmernega primanjkljaja. Območje evra bo v povprečju letos, prihodnje leto in v letu 2011 prekoračilo prag javnofinančnega primanjkljaja, ki ga dopušča pakt o stabilnosti in rasti, torej tri odstotke BDP-ja. Za letos komisija državam z evrom v povprečju napoveduje 6,4-odstotni primanjkljaj, za prihodnje leto 6,9-odstotnega, za leto 2011 pa 6,5-odstotnega.

Z inflacijo po navedbah komisarja Almunie ni in ne bo posebnih težav. Ta bo še vedno nizka, a deflacije ne bo. Za letos komisija območju evra napoveduje 0,3-odstotno inflacijo, v prihodnjem letu 1,1-odstotno, v letu 2011 1,5-odstotno, za celoten EU pa 1,0-odstotno, 1,3-odstotno in 1,6-odstotno inflacijo.

Bolje tudi v ZDA in na Japonskem
Evropska komisija je danes objavila tudi gospodarske napovedi za ZDA in Japonsko. Za prvo napoveduje krčenje BDP-ja za 2,5 odstotka, v prihodnjih dveh letih pa 2,2-odstotno oziroma dvoodstotno rast. Drugi letos napoveduje padec BDP-ja za 5,9 odstotka, v prihodnjih dveh letih pa 1,1-odstotno oziroma 0,4-odstotno rast. Kitajski se po napovedih komisije letos obeta 8,7-odstotna rast, v prihodnjih dveh letih pa 9,6-odstotna oziroma 9,5-odstotna rast.