Prevzem se je zgodil dan potem, ko je ameriško vrhovno sodišče odločilo, da ne bo sprejelo v odločanje tožbe treh skladov in potrošniških skupin proti poslu. Vodenje Chryslerja je tako že prevzel vodja Fiata Sergio Marchionne, ki je imenoval tudi namestnika.
V sporočilu zaposlenim je Marchionne zapisal, da jih čaka svetla prihodnost in ob tem spomnil, da se je s podobnim položajem, v katerem je danes Chrysler, srečal pred petimi leti, ko je prevzel Fiat in ustvaril dobičkonosno podjetje, ki proizvaja zanesljive, priljubljene in do okolja prijazne avtomobile.
V ponedeljek je vrhovno sodišče sicer podprlo preložitev prodaje, potem ko so trije pokojninski skladi iz Indiane in gradbeni skladi vložili pritožbo, že naslednji dan pa je odločilo, da priziv nima pravnih temeljev.
Ameriška vlada, ki podpira prodajo italijanskemu podjetju, je odločitev sodišča pozdravila. "Zavezništvo Chrysler-Fiat gre lahko v naslednjo fazo, kar bo Chryslerju omogočilo, da se znova pojavi kot konkurenčen proizvajalec vozil," je vlada zapisala v izjavi za javnost.
Chrysler je postopek bankrota začel aprila, potem ko ga je slaba prodaja, sicer posledica hude gospodarske krize, porinila čez rob obstoja. Posel s Fiatom naj bi mu omogočil vrnitev na zemljevid avtomobilskih proizvajalcev: italijansko podjetje bo imelo 20-odstotni delež v podjetju, medtem ko bodo imeli delavci v rokah 68-odstotni delež, obe vladi pa preostalih 12 odstotkov.
Chryslerjev primer bi lahko bil zgled tudi za General Motors, ki je postopek stečaja začel 1. junija.
K. T./G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje