Delavci škofjeloškega podjetja namreč za letos sploh še niso prejeli plač. Ker je vodstvo družbe zavlačevalo s postopki in za družbo ni prijavilo stečaja, pa se delavci niso mogli prijaviti na zavod za zaposlovanje, čeprav dela že več mesecev nimajo.
Delavci LTH-ja zahtevajo:
1. da se vlada dejavno vključi v reševanje njihove situacije, tako da jim omogoči pravico do nadomestila za čas brezposlenosti;
2. da vlada analizira kršitve pravil finančnega poslovanja družb in predvidi kazni za kršitelje;
3. da se z dodatnimi zakonskimi pooblastili in navodili omogoči Jamstvenemu skladu dejavnejše in hitrejše delovanje.
Minister obljubil, da bo stečaj izpeljan korektno
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je delavcem na sestanku obljubil, da bodo predloge skrbno preučili in da bo stečaj izpeljan korektno in pošteno, je povedal predsednik sindikata LTH-ja David Švarc in ob tem poudaril, da ob stalnih zavajanjih ne morejo nikomur zaupati in da bodo zadovoljni, ko bodo stvari končane.
Prve težave družbe segajo po besedah stavkovnega odbora v leto 2004 oziroma 2005, ko so bile sprejete za podjetje slabe odločitve, posledica pa je bila začetek poslovanja z izgubo. Dve leti pozneje je postalo jasno, da bi družba potrebovala korenito preoblikovanje ali celo stečaj. V nasprotju s tem je bila izvršena navidezna dokapitalizacija, ki se je izvedla s prevrednotenjem vrednosti osnovnih sredstev. Leta 2009 pa je celotni nadzorni svet podal odstop, nove člane pa so dobili po sklepu sodišča, so ogorčeno pojasnili v stavkovnem odboru.
Stavkovni odbor: Uprava je ščitila le lastne interese
Opozorili so še, da so bili na milost in nemilost prepuščeni upravi, ki je skrbela le za lastne interese, tako je bilo tudi poslovanje družbe v zadnjega pol leta usmerjeno v črpanje kapitala družbe in njeno siromašenje. Z uvedbo stečaja pa je uprava čakala do izteka rokov za izpodbijanje pravnih dejanj.
Pojasnili so še, da na sedežu podjetja ni nikogar več, le varnostniki preprečujejo vstop v družbo. Odgovorne uprave družba nima, ima le upravo na papirju, tako da nihče ne more obravnavati odpovedi delavcev zaradi delodajalčevih kršitev pogodbe o zaposlitvi.
Delavcem so se na protestu pridružili tudi člani Zveze svobodnih sindikatov, predsednik sindikata Dušan Semolič pa je dejal, da gre za do neba vpijočo krivico, ko delavci tudi do šest mesecev ne dobijo plače. Po njegovem mnenju je zdaj na potezi država, da s spremembo zakonodaje prepreči takšne dogodke.
Delavci še k predsedniku uprave domov
Jezni delavci so se popoldan odpravili še v Šempeter pri Gorici, kjer so v spremstvu policije protestirali pred hišo direktorja in lastnika družbe Miloša Kodreta. "Mi ne bomo več dolgo čakali, ampak bomo res močno usekali," je stanje med obupanimi delavci predsednik sindikata Švarc.
Pri hoji od Rožne Doline do zaklenjene Kodretove hiše jih je spremljala policija, lastnika in direktorja LTH-ja pa naj ne bi bilo doma. "Kodre je iz LTH pobegnil, nas pa pustil zvezane na firmo. Od januarja nimamo nobenega dohodka. Enostavno ne moremo več živeti," je povedal Švarc.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje