Zdi se, da so zoraj omenjeni le številni primeri, ki bodo ostali brez sodnega epiloga, ugotavlja TV Slovenija. Razlog za to, da ni zaključkov, so slabo pripravljeni predkazenski postopki, v katerih sodeluje premalo strokovnjakov, so kritični pravosodni organi.
Policisti morajo imeti primernega strokovnjaka
"V fazi, ko sodnik odloča že v času glavne obravnave, je čisto prepozno za določene operacije, ker so bile zamujene za zbrati določene dokaze," je kritična okrožna sodnica Darja Novak Krajšek. Zato bi morali policisti po njenih besedah zagotoviti ustrezna sredstva, da bi si lahko privoščili primernega strokovnjaka.
Tudi vrhovni državni tožilec Hinko Jenull bi si upal trditi, da je glavna težava pomanjkanje strokovnega znanja in da je zato treba uvesti specializacijo za zadeve gospodarske kriminalitete tako na sodiščih in tožilstvu kot na policiji.
Tožilci morajo dokazati namen pridobitve protipravne škode
Ob tem velja pojasniti, da gospodarski kriminal trenutno preiskuje 170 kriminalistov. Mnogi menijo, da je to premalo, zlasti glede na porast teh dejanj. Ob tem se zastavlja vprašanje, ali imajo dovolj znanja za spopadanje z zapletenimi primeri - znajo, denimo, pogledati v bilance stanja v podjetju, brati revizijska poročila ipd.? Robert Slodej iz sektorja za gospodarsko kriminaliteto Uprave za kriminalistično policijo je za TV Slovenija dejal, da ja, da pa zato, ker je izvrševanje takšnih kazenskih dejanj zapleteno, potrebujejo tudi zunanje strokovnjake.
Na drugi strani sodniki opozarjajo, da morajo pri gospodarskih kaznivih dejanjih tožilci dokazati neposredni naklep z namenom pridobitve protipravne premoženjske koristi ali povzročitve škode. "Torej so že iz tega vidika za dokazovanja absolutno še bolj zahtevni kot klasični kriminal," pravi Novak Krajškova.
V štirih mesecih za 132 milijonov evrov škode
Za konec pa še nekaj statistike. Kriminalisti so letos odkrili za štiri odstotke več gospodarskih kaznivih dejanj, storilci pa so samo v štirih mesecih z njimi povzročili za 132 milijonov evrov materialne škode. Podanih je bilo 24 ovadb zaradi korupcije, kar je več kot v celotnem lanskem letu.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje