Upam, da se ne bo zgodilo, da bi slovenski kmetje izgubili trg, da ne bi imeli kam prodajati svojih izdelkov, je v zvezi s številnimi prodajami podjetij v živilskopredelovalni panogi tujcem v oddaji Ob osmih dejal Jože Podgoršek, ki je drugega novembra prevzel vodenje Kmetijsko-gozdarske zbornice. "Vsaka prodaja živilskopredelovalnega podjetja tujcem verjetno res pomeni poslabšanje stanja na področju prehranske varnosti v Sloveniji," je dodal.
Dve dozdajšnji krizi, covidna in vojna v Ukrajini, sta nas opomnili, kako pomembno je, da ohranjamo prehransko suverenost v svojih rokah, meni. "Pomembno je, da gradimo prehransko varnost doma. Kmetije, kmetijska gospodarstva in ne nazadnje tudi živilskopredelovalni sektor so zagotovo ena od strateških panog v državi. In morda tudi strateških naložb." Samooskrba ni težava, ko so razmere normalne, ko ni nekih hudih vremenskih pojavov, suše ali poplav in ko živimo v miru. "Videli smo že, da se razmere lahko čez noč spremenijo. Ko se nekaj zalomi na svetovnem trgu, se lahko zgodi, da slovenski kmetje ne bi imeli več kam prodajati svojih bikov, mesa, mleka, sadja, zelenjave. Da za njihove izdelke ne bi bilo prostora na policah v Sloveniji, v trgovinah, ki so v tuji lasti. Pred leti smo veliko verigo trgovin prodali Hrvatom in se potem spraševali, zakaj so se na policah teh trgovin kar naenkrat pojavili hrvaški izdelki. Jasno, namen nakupa je bil predvsem ta, da ti dobavitelji dobijo nov trg. Vsak nakup se zgodi z razlogom. Na koncu je to zagotovo profit lastnikov. Teh ne zanima prehranska varnost posamezne države, ampak imajo finančne interese," je dejal.
Nujne bodo investicije
Pri zagotavljanju samooskrbe, predvsem s sadjem in zelenjavo, brez investicij ne bo šlo. Namakanje, rastlinjaki, mreže proti toči, posebna zaščita itd., našteva Podgoršek in omenja težavo pri pridelavi pšenice. "Veliko ljudi se sprašuje, zakaj toliko pšenice v času žetve prodamo zunaj meja Slovenije. Iz enega preprostega razloga. Ker moramo. Zato ker nimamo dovolj skladiščnih zmogljivosti. To pomeni, da moramo vlagati v silose. Če bomo to storili, bomo ob žetvi pšenico lahko uskladiščili, ne pa prodali v tujino in jo potem kupovali nazaj."
Družinske kmetije
Te bi morale biti osnovna celica, ki bo zagotavljala prehransko varnost. A je pri tem nekaj težav. So zelo majhne, dohodkovno šibke, težko pridejo do dodatne kmetijske zemlje, več kot polovica jih kmetuje na neugodnih hribovskih površinah. Podgoršek pravi, da obstajajo mehanizmi, predvsem zadružni sistem, ki lahko tem kmetijam pomaga ustvariti pogoje za pridelavo, skladiščenje, dodelavo izdelkov za trg. "Recimo mleko, ki ga imamo v Sloveniji dovolj. Velika večina mleka se prodaja prek zadrug. Enako velja za živali. Nekatere zadruge imajo celo svoje predelovalne obrate. In prav za to si je treba prizadevati še naprej. Govorim o skupinskih naložbah."
V zbornici ni mesta za politiko
Jože Podgoršek se je na vrh Kmetijsko-gozdarske zbornice zavihtel kot kandidat Foruma za kmetijstvo in podeželje SDS-a. A zavrača očitke, da je strankarski kandidat. "Na zbornici ni mesta za politiko. To je nevladna organizacija kmetov in lastnikov gozdov. Prepričan sem, da bomo znali tudi ob pomoči partnerjev, s katerimi delamo na zbornici, to je društvo Slovenski kmet, to ohraniti povsem nevladno." Podgoršek zagotavlja, da se stranka, ki ga je podprla na volitvah, ne bo vmešavala v delo zbornice.
Pogovor v celoti v novi epizodi oddaje Ob osmih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje