![Istrabenz](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/istrabenz_bav__ar_1.jpg)
![Hotel Kempinski Palace](https://img.rtvcdn.si/upload/ture_avanture/kempinski1.jpg)
Po poročanju Dnevnika naj bi se za lastniški vstop v Drogo Kolinsko zanimalo podjetja Texas Pacific Group (TPG) iz ZDA, Marbo iz BiH-a in Centroproizvod iz Srbije. Poleg teh treh v Dnevniku omenjajo še eno srbsko podjetje. A pogovori o nakupu so v zgodnji fazi, se pa govori, da naj bi ameriški TPG čakal, kaj se bo zgodilo z morebitno Istrabenzovo prostovoljno poravnavo in opredelitvijo sanacijskega načrta.
A prodaja Droge Kolinske bi bila odvisna predvsem od Istrabenzovih bank upnic. Te bi namreč pri morebitni odprodaji premoženja v postopku prisilne poravnave imele glavno besedo. Če dogovora o prostovoljni poravnavi ne bo, se bo prisilna poravnava končala komaj prihodnjo pomlad.
Kakšna je prihodnost Droge Kolinske, sploh v luči insolventnosti njenega največjega lastnika, je MMC pred slabimi tremi meseci povprašal glavno izvršno direktorico Skupine Droga Kolinska Mileno Štular.
Takrat nam je dejala, da naj insolventnost družbe Istrabenz in morebitna prisilna poravnava ali stečaj te družbe za nadaljnje poslovanje Droge Kolinske ne bi imeli bistvenih posledic.
Pojasnila je še, da Droga Kolinska posluje kot samostojna gospodarska družba in ima še naprej svojo strategijo in želi postati regionalni vodja v panogi. Tudi zadolženost skupine je v mejah normale za to dejavnost in se je lani celo znižala, je dodala.
V šestih letih 204 milijonov dividend
Zapisali smo že, da bi bila prodaja Droge Kolinske namenjena poplačilu Istrabenzovih finančnih obveznosti. To predvideva tudi načrt Istrabenzovega finančnega prestrukturiranja svetovalne hiše AT Kearney, še piše Dnevnik. Svetovalna hiša je v poročilo zapisala, da bo Droga Kolinska v prihodnjih šestih letih izplačala za 204 milijonov evrov dividend.
Ta znesek pa je kar 15-krat višji od skupne vsote vseh dividend, ki jih je to največje slovensko prehrambno podjetje izplačalo od združitve Droge in Kolinske, ki se je zgodila pred štirimi leti. Znesek je celo tako visok, da presega vsoto, ki bi jo Istrabenz dobil, če bi prodal energetske in turistične divizije ter Actual IT.
Droga Kolinska je s konzorcijem sedmih bank, ki ga vodi Unicredit, dokončno sklenila pogodbo o dolgoročnem posojilnem aranžmaju v skupnem znesku 118,6 milijonov evrov. S posojilom bo prehrambena skupina odplačala kratkoročne obveznosti do bank, ki bi dospele v plačilo do konca leta 2010, so sporočili iz družbe.
Je načrt sploh izvedljiv?
Tako se ze pojavljajo vprašanja, ali je tak načrt sploh izvedljiv, po nekaterih podatkih naj bi namreč družba imela resne likvidnostne težave že pri izplačilu dividend, višjih od pet milijonov evrov. Težave naj bi imela družba že lani ob izplačilu desetih milijonov evrov dividend, ki jih je bilo potrebno delno financirati tudi s prodajo nekaterih manjših programov.
A po načrtu AT Kearneya je samo za drugo leto predvidenih slabih 79 milijonov dividend. Droga Kolinska naj bi, tako Dnevnik, to financirala s prodajo poslovno nepotrebnega premoženja in najemom dodatnega 45-milijonskega posojila. A vprašanje je, kako bi banke Drogi Kolinski dovolile še dodatno zadolževanje. Pozabiti pa ne gre niti na to, da bi ta korak Drogo Kolinsko prikrajšal za lastni razvoj in širitev, prav tako pa za dobiček.
Istrabenz Turizem brez vrednosti?
V poročilu AT Kearneya je še zapisano, da je celotni denarni tok vseh družb iz Istrabenzove turistične divizije ne zadošča za pokritje obresti in servisiranje posojil, ki si jih je z obnovo hotela Palace nakopičil Istrabenz Turizem. Ker hotel sam ne more poplačati dolga, ta pade na preostale dele Istrabenzove turistične dejavnosti, ki naj ne bi več imela vrednosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje