Delnice Evergranda, ki je nakopičil za več kot 300 milijard dolarjev dolgov, so lani izgubile skoraj 90 odstotkov, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Evergrande do roka prejšnji torek ni plačal obresti na obveznice v vrednosti 255 milijonov dolarjev, se pa obdobje, ko je po tržnih standardih še mogoče plačilo, sicer še ni izteklo. Je pa Evergrande tudi ta rok prvič doslej na začetku decembra že zamudil.
Kot so v nedeljo poročali kitajski mediji, so oblasti Evergrandu naložile rušenje stanovanjskega projekta na otoku Hainan v 10 dneh. Projekt, ki bi ga sestavljalo 39 večstanovanjskih stavb na skupni površini 435.000 kvadratnih metrov, je bil namreč zgrajen nezakonito.
Ameriška bonitetna agencija Standard & Poor's se je pred kratkim pridružila agenciji Fitch in kot druga mednarodna bonitetna hiša znižala bonitetno oceno Evergranda na določenih področjih v območje ničvrednosti, eno stopnjo nad oceno, ki označuje popolno nezmožnost plačila.
Malo pred tem je Evegrande samo izdal opozorilo, da v trenutni finančni situaciji ni gotovo, da bo lahko pravočasno poravnal vse obveznosti.
Ob krizi v Evergrandu so se v težavah znašle tudi druge kitajske nepremičninske družbe. Decembra so delnice vodilnih podjetij v sektorju padle na najnižjo vrednost v petih letih.
Po študiji kitajske centralne banke, ki jo je objavila kitajska tiskovna agencija Šinhua, skoraj 57 odstotkov Kitajcev pričakuje, da bodo cene nepremičnin v prvem četrtletju ostale nespremenjene, nadaljnjih okoli 15 odstotkov pa jih pričakuje, da bodo padle. "Precej jasno je, da je leto 2021 spremenilo prepričanje, da bodo cene nepremičnin vedno rasle," je dejal ekonomist z univerze v Pekingu Michael Pettis.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje