Povedal je, da se je Evropska centralna banka že lani poleti odzvala na svetovno krizo, sočasno pa je to storila tudi Banka Slovenije. Centralnim bankam se tako težko očita, da niso naredile tistega, kar so lahko v okviru svojih pristojnosti, je poudaril.
Guverner slovenske centralne banke je ugotovil, da so banke dejansko upočasnile kreditiranje, a nobena ni tako nespametna, da ne bi kreditirala dobrih podjetij. Sam je prepričan, da bodo banke nadaljevale kreditiranje, takoj ko bodo zagotovljena sredstva v okviru ukrepov, ki jih je nedavno sprejela vlada.
Predstavnikom slovenskih podjetij je Marko Kranjec na Gospodarski zbornici Slovenije dejal: "Če danes tožite, da banke ne dajejo sredstev, potem si zamislite, kako bi bilo, če bi propadle in jih sploh ni bilo." Pojasnil je še, da centralna banka ne ščiti bank, temveč jih opazuje, ali poslujejo na način, ki ne bo ogrožal njihovega obstoja.
Vendar pa težava slovenskega gospodarstva ne bo le pridobivanje ustreznega financiranja, meni Kranjec, pač pa zagotavljanje ustrezne konkurenčnosti. Lahko se namreč zgodi, da se bo naša konkurenčnost glede na gibanje stroškov dela v javnem in zasebnem sektorju zmanjšala.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje