Letališča v prihodnosti čakajo težki časi. Foto: EPA
Letališča v prihodnosti čakajo težki časi. Foto: EPA
Zaradi manjšega števila potnikov letalske družbe ukinjajo polete. Foto: EPA

Sezonski vozni red letalskih družb, ki bo začel veljati konec marca, kaže, da je večina letalskih družb zaradi pričakovanega upada povpraševanja zmanjšala število poletov. V povprečju pričakujejo na evropskih letališčih za 11 % manj prometa kot lani.

Največji upad izkazujejo po prvih dveh mesecih in tudi v projekciji do konca leta - v Španiji. Tako naj bi v Barceloni imeli za več kot 21 % manjši promet od lanskega, v Madridu pa za skoraj 18 %. Nad povprečjem v krizi sta tudi Dunaj (- 14,3 %) in Frankfurt na Majni – 11,8. Najmanjšo krizo pa čutijo po razpoložljivih podatkih v Rimu/Fiumicino - 7,4 % - in na največjem od londonskih letališč Heathrow - 5,7 % .

Na münchenskem letališču, ki je eno izmed tranzitnih za potnike iz Slovenije, bodo s poletnim voznim redom imeli okoli 9 % manj prometa. Poleg tega ugotavljajo, da nekatere letalske družbe zamenjujejo večja letala z manjšimi ali pa na progah letijo z manjšo frekvenco. Skrčili ali povsem ukinili so tudi precej čezmorskih povezav.

Na vseh letališčih občutijo poleg upada potnikov in poletov še zlasti upad tovornega prometa - za 25 % -, kar je na splošno sestavina krize. Tovorni promet je občutno zmanjšan na cestah, železnicah in v pristaniščih. Največja kriza je v ladijskem prevozu. Prednost letalskega je hitrost pri prevozu pokvarljivega blaga, zato ohranja določene prednosti.

B. B.