63 odstotkov Slovencev meni, da najhujše posledice krize za trg dela še prihajajo, je pokazala javnomnenjska raziskava Eurobarometer. Preostali Evropejci so bolj optimistični. Tudi na Ljubljanski borzi navdušenja ni, saj se je od marca 2009, ko je bila po svetu finančna kriza na vrhuncu, indeks SBI TOP povzpel le za okrog pet odstotkov. Foto: EPA
63 odstotkov Slovencev meni, da najhujše posledice krize za trg dela še prihajajo, je pokazala javnomnenjska raziskava Eurobarometer. Preostali Evropejci so bolj optimistični. Tudi na Ljubljanski borzi navdušenja ni, saj se je od marca 2009, ko je bila po svetu finančna kriza na vrhuncu, indeks SBI TOP povzpel le za okrog pet odstotkov. Foto: EPA
JP Morgan Chase
Dobiček banke JP Morgan Chase je v zadnjem četrtletju porasel za 47 odstotkov, na 4,83 milijarde dolarjev. Foto: EPA

Na borzi se na neki način vsak dan trguje s prihodnjimi pričakovanji, zato je gibanje delniških tečajev najlepši barometer razpoloženja v državi. Lani je indeks SBI TOP zdrsnil za 13 odstotkov in bil pri repu svetovne razpredelnice. Neprepričljivo se je začelo tudi leto 2011, zadnji trije trgovalni dnevi pa le vlivajo nekaj upanja na boljše čase.

Mercator skoraj dosegel 160 evrov
V ponedeljek so se od šesterice, ki sestavljajo SBI TOP (ta je pridobil 0,78 odstotka in je spet tam kot na začetku leta), pocenile le Gorenjeve delnice. Krkine so po občutni petkovi rasti naredile še en korak naprej in se ob milijonu evrov prometa podražile na 64,20 evra. Mercator je ob 143 tisoč evrih prometa poskočil za tri odstotke in dosegel najvišjo letošnjo vrednost. Vlagatelji gotovo še niso pozabili ambicioznih načrtov največjega slovenskega trgovca, ki načrtuje 100 milijonov evrov dobička do leta 2015. Spomnimo, da je zaradi tega decembra cena Mercatorjevih delnic dosegla 166 evrov.

Tečaji delnic v prvi kotaciji:

MERCATOR

+3,10 %

159,80 EUR

NOVA KBM

+0,59 %

10,30

KRKA

+0,49 %

64,10
TELEKOM

+0,00 %

87,00
PETROL

+0,00 %

265,00

GORENJE

-0,77 %

12,90
LUKA KOPER

-1,23 %

16,00

INTEREUROPA

-1,86 %

3,70


Daimler stavi na kitajski trg
Vodilne evropske borze so teden začele pod vplivom novice, da je osrednja kitajska borza v Šanghaju padla za tri odstotke, potem ko je kitajska centralna banka zaradi nevarnosti pregrevanja gospodarstva četrtič v dobrih dveh mesecih zvišala stopnjo obveznih rezerv, ki jih morajo imeti poslovne banke. Frankfurtski DAX30 (7.070 točk) je dopoldne rahlo izgubljal, med pozitivnimi izjemami pa so bile Daimlerjeve delnice. Proizvajalec avtomobilov načrtuje, da bo na Kitajskem letos za 10 do 15 odstotkov povečal prodajo.

Evro nekoliko popustil
Vlagatelji seveda veliko pozornosti še naprej posvečajo evropski kreditni krizi in upajo, da se bodo finančni ministri evroobmočja danes strinjali glede povečanja varnostnega mehanizma, namenjenega državam v težavah, kot sta bili Grčija in Irska. Predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet je temu naklonjen, ne pa tudi Nemčija, kar je danes vplivalo na evro. Po štiodstotnem porastu v prejšnjem tednu (glede na dolar) se je njegova vrednost znižala na 1,3247 dolarja. Cena lahke nafte je zdrsnila na dobrih 91 dolarjev.

JP Morgan navdušil vlagatelje
Tokijski Nikkei (10.502 točki) je ponedeljkovo trgovanje končal nespremenjen, od začetka novembra pa se je njegova vrednost povzpela za 15 odstotkov, potem ko so tuji vlagatelji japonski trg ovrednotili kot podcenjenega. Newyorška borza vrednostnih papirjev je v ponedeljek zaprta. Dow Jones se je prejšnji teden povzpel za odstotek, v petek pa je vlagatelje navdušila banka JP Morgan, ki je imela višji dobiček in prihodke od pričakovanj. V tem tednu bodo sveže poslovne rezultate objavile še preostale največje ameriške banke, pa tudi Apple, Google, eBay in General Electric.