NLB je želel mednarodne kandidate, da bi dobil neodvisno in strokovno vodstvo, so sporočili z banke. Foto: BoBo
NLB je želel mednarodne kandidate, da bi dobil neodvisno in strokovno vodstvo, so sporočili z banke. Foto: BoBo
Janko Medja in France Arhar
Medji so očitali, da je povezan z agencijo Korn Ferry. Predsednik nadzornega sveta France Arhar je preverbo tega očitka uvrstil med svoje ključne naloge po izvolitvi. Foto: BoBo
NLB, skupščina, Božo Jašovič
Jašovič je odstopil leta 2012. Foto: BoBo

Sodelovanje z agencijo po pojasnilih NLB-ja vključuje predvsem splošne stroške svetovanja glede primernih vodstvenih kadrov in iskanja nadomestnih članov nadzornega sveta, pri čemer je bilo preverjenih in ocenjenih več kot 30 kandidatov, ter iskanja kadrov za člane uprave, pri čemer je bilo preverjenih in ocenjenih 264 kandidatov.

V NLB-ju menijo, da je bilo glede na položaj konec lanskega poletja ključnega pomena kadre iskati tudi na mednarodnem trgu, da bi s tem zagotovili "neodvisno in visoko strokovno vodstvo z bogatimi izkušnjami na področju bančništva". Spominjajo namreč, da se je nov predsednik uprave neuspešno iskal v lokalnem okolju, vladalo je nezaupanje države do obstoječe uprave, pred banko pa so bili izjemno zahtevni izzivi.
V Sloveniji neuspešno iskali vodstvo
Prejšnji predsednik uprave banke Božo Jašovič je odstopil decembra 2011, predhodni nadzorni svet pa je v prvi polovici 2012 neuspešno skušal najti novega predsednika uprave prek razpisa znotraj meja Slovenije, pojasnjujejo v NLB-ju. Prijav je bilo tako zanemarljivo malo, noben kandidat pa ni bil označen za primernega.

"Vse to je kazalo, da zanimanja za delo v upravi NLB-ja zaradi velikih težav iz preteklosti in zahtevnih nalog v prihodnosti pravzaprav ni ter da nikakor ni mogoče računati na to, da bi zagotovili stabilnost in kompetentnost uprave brez organiziranega, sistematičnega in strokovnega procesa," so prepričani.
Želeli so mednarodni kader
Zaradi vsega tega, časovnega pritiska in jasne zaveze, da mora biti vsak član uprave "visoko strokoven, neodvisen in dosegati visoko raven osebne integritete", so nadzorniki 3. julija lani v razpravi izpostavili potrebo, da naj pri iskanju ustreznih vodilnih ljudi banka najame priznano mednarodno družbo za iskanje kadrov.

Strinjali so se, da komisija za imenovanja pri nadzornem svetu preveri možnost najema družbe Korn Ferry International. "V takih za banko kritičnih razmerah je bila izbira ene od najuglednejših mednarodnih družb za iskanje kadrov, ki spada v najvišji kakovostni in višji cenovni razred ponudnikov tovrstnih storitev, utemeljena odločitev," so prepričani v NLB-ju.

Organi upravljanja banke so po navedbah NLB-ja v procesu odločanja o sodelovanju z agencijo upoštevali koristi sodelovanja za banko sorazmerno s stroški in s tveganji, ki jim je bila banka izpostavljena v takratnih razmerah.

Nekaj odstopanj od najboljših praks
Pri pregledu postopka pa je notranja revizija zasledila posamezna odstopanja od najboljših praks v banki, zato je center za notranjo revizijo navedel priporočila za odpravo pomanjkljivosti. Nadzorni svet je 25. julija letos poročilo obravnaval in izrazil pričakovanje, da bo uprava v sodelovanju z notranjimi viri in pogodbenim partnerjem odpravila ugotovljene pomanjkljivosti.

Medji se je tresel stolček
Ob tem pa so nadzorniki po navedbah NLB-ja sprejeli tudi ugotovitev, da imenovanje predsednika uprave Janka Medje ni bilo vzročno povezano z najemom agencije in da se za njegovo imenovanje Korn Ferryju ni plačalo honorarja. V banki posebej poudarjajo, da je nadzorni svet na samem začetku sodelovanja z agencijo nameraval z zunanjo pomočjo iskati tudi predsednika uprave, a so na začetku avgusta nadzorniki to zamisel opustili, saj so funkcijo ponudili Janku Medji. Razpravo so sklenili z Medjevim odgovorom, da bo o kandidaturi razmislil in odločitev sporočil. V NLB-ju tako zagotavljajo, da družba za iskanje kadrov nikoli ni sodelovala v procesu iskanja predsednika uprave ali imenovanja predsednika uprave.

V času, ko je nadzorni svet na seji 14. septembra lani podprl predlog o sodelovanju z agencijo, čemur je nato po podpori uprave sledil tudi podpis pogodbe, je bil Medja že imenovan za kandidata za mesto predsednika uprave. Medja je kandidaturo sprejel 14. avgusta in se od tistega trenutka dalje izločil iz vseh dejavnosti, ki so se navezovale na najem storitev agencije.

Medjo so nadzorniki za predsednika uprave 14. septembra lani imenovali soglasno, na tej seji pa je eden izmed članov nadzornega sveta "povsem spontano" za mnenje o kandidatu povprašal tudi predstavnika podjetja Korn Ferry International, ki je bil na seji kot gost navzoč zaradi obravnave drugih točk. V banki pravijo, da je ta ob tem izrecno zatrdil, da ga za tako mnenje niso nikoli prej najeli ali prosili, kljub temu pa je podal "v celoti neformalno pozitivno mnenje".

V NLB-ju poudarjajo, da se je Medja na tej seji vzdržal glasovanja o točki glede najema agencije in točkah s podobno vsebino. Po prevzemu funkcije predsednika uprave 2. oktobra lani pa je sodeloval pri razgovorih s kandidati za člane uprave.

Izjavo za javnost so v banki v nasprotju z običajno prakso podali v soglasju z omenjeno mednarodno kadrovsko agencijo, da bi "razčistili vsa vprašanja, ki so v zadnjih mesecih postala tarča ugibanj v medijih".