![](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/kovanci_2.jpg)
Po dveh mesecih nespremenjenih cen je statistični urad ugotovil 0,7-odstotno deflacijo. Od začetka letošnjega leta so se cene dvignile za 2,7 odstotka, inflacija na medletni ravni pa se je s 4,9 odstotka znižala na 3,1 odstotka.
Za deflacijo "zaslužne" predvsem nižje cene naftnih derivatov
Novembra so bili cenejši predvsem naftni derivati in stanovanja. V skupini prevoz so se goriva in maziva novembra pocenila za 12,7 odstotka, v skupini stanovanje pa tekoča goriva za 16,1 odstotka. Pocenili so se še osebni avtomobili (1,6 odstotka), in trda goriva (6,8 odstotka).
Podražila se je predvsem električna energija (4,3 odstotka), opazneje pa so se podražili letalski prevozi (2,6 odstotka) in plin (1,9 odstotka). Surs je povišanje cen ugotovilo tudi v skupinah obleka in obutev (v povprečju 1,4 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače, rekreacija in kultura ter raznovrstno blago in storitve (0,4 odstotka), komunikacije (0,3 odstotka).
V skupini obleka in obutev so se oblačila podražila za 1,9 odstotka, cene obutve pa so v povprečju ostale nespremenjene. V skupini rekreacija in kultura se je najbolj podražila športna oprema (12,6 odstotka), v skupini raznovrstno blago in storitve pa stanovanjska zavarovanja (5,7 odstotka).
Deflacija vplivala na znižanje letne rasti cen
Novembrska deflacija je močno vplivala tudi na letno rast cen, ki se je znižala za 3,1 odstotka, povprečna 12-mesečna rast pa je zdaj 6-odstotna. V enem letu so se najbolj zvišale cene v skupini gostinske in nastanitvene storitve (8,8 odstotka), stanovanjska oprema (6,7 odstotka), izobraževanje (6,1 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (5,6 odstotka).
Tudi harmonizirani indeks cen življenjskih potrebščin je novembra pokazal na deflacijo (-0,9 odstotka). Letna rast cen se je znižala in zdaj znaša 2,9 odstotka, povprečna 12-mesečna rast pa je 5,9-odstotna.
Umar: Najnižja raven inflacije v zadnjih 18 mesecih
V Uradu za makroekonomske analize in razvoj poudarjajo, da je novembrska deflacija medletno raven inflacije potisnila na 3,1 odstotka, kar je največje znižanje medletne inflacije v zadnjih letih ter najnižja raven v zadnjih 18 mesecih. "Največje znižanje medletne inflacije v zadnjih mesecih je posledica nadaljnjega zniževanja cen surovin, predvsem nafte. Hkrati umirjanje gospodarske rasti, predvsem pa pričakovanj, zmanjšuje tudi druge cenovne pritiske v ekonomiji," so dejali v Umarju. Direktor Umarja Boštjan Vasle je dodal, da "cenovne pritiske zmanjšuje tudi upočasnjena gospodarska rast, še bolj pa pričakovanja potrošnikov in proizvajalcev, ki se v zadnjih mesecih močno znižujejo."
Inflacija v območju evra 2,1-odstotna
Letna stopnja inflacije v evrskem območju se je s oktobrskih 3,2 odstotka novembra znižala na 2,1 odstotka, ugotavlja Evropski statistični urad. To je že četrti mesec zaporedoma, ko inflacija v državah z evrom pada, potem ko je julija dosegla rekordne štiri odstotke. Novembrska inflacija je sicer precej nižja od pričakovanj, saj so ekonomski strokovnjaki napovedovali 2,4-odstotno inflacijo.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje