Trošarine na cigarete so se dvignile za 21,7 odstotka. Foto: MMC RTV SLO
Trošarine na cigarete so se dvignile za 21,7 odstotka. Foto: MMC RTV SLO
Alkohol
S 1. aprilom se v vseh državah EU začenja postopoma spreminjati način poslovanja za vse, ki trgujejo z energenti, alkoholom in tobačnimi izdelki. Bistvena novost je postopna zamenjava papirnatega trošarinskega dokumenta z elektronskim zapisom oz. elektronskim trošarinskim dokumentom, so sporočili iz Carinske uprave RS. Foto: EPA

Novelo o trošarinah je DZ sprejel v začetku marca, določa pa, da se bo trošarina za cigarete zviševala tudi prihodnja leta. 1. aprila se je trošarina s prejšnjih 69 evrov za 1.000 kosov zvišala na 74 evrov, 1. aprila 2011 bo znašala 79 evrov, 1. aprila 2012 pa 84 evrov.

KAJ PA ENERGENTI IN ALKOHOL?
Novela zakona, ki je začela veljati, predvideva tudi možnost za zvišanje trošarin za energente in alkoholne pijače, a vlada obljublja, da tega ukrepa za zdaj ne bo uporabila.


Zvišanje trošarin narekuje evropska direktiva
Zvišanje trošarin za cigarete predvideva evropska direktiva, ki je sicer še v pripravi in bo začela veljati 1. januarja 2014, je ob obravnavi novele zakona v DZ-ju spomnila državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar.

Pojasniti velja, da se z novelo zakona zvišuje tudi obdavčitev poslovne uporabe električne energije na raven, ki velja za neposlovno uporabo elekrike, hkrati pa se odpravlja še lani uvedena vrednostna omejitev pri uveljavljanju nižje trošarine za dizelsko gorivo, ki se uporablja za pogon tovornih vozil za komercialno uporabo. Do zdaj je bilo vračilo trošarine omejeno na 130 evrov za 1.000 litrov dizelskega goriva, po novem pa omejitve ni več.


EU: S 1. aprilom računalniško podprt sistem za gibanje trošarinskih izdelkov
Vlada je kot bistveno novost novele izpostavila še uvedbo računalniško podprtega sistema za gibanje in nadzor trošarinskih izdelkov v članicah Unije. S tem programom v Sloveniji od danes naprej upravlja Carinska uprava RS. Če zakona ne bi uveljavili pravočasno, bi Slovenija izgubila možnost, da se vključi v enotni informacijski sistem, kar pa bi po mnenju vlade vodilo v slabše pobiranje trošarin.