Premier Miro Cerar je v izjavi novinarjem pred začetkom seje DZ-ja na vprašanje, ali še vedno stoji za vodstvom Slovenskega državnega holdinga (SDH) - po odstopu Janka Gedriha, Antona Ribnikarja in Antona Macuha -, odgovoril, da je to za zdaj stvar nadzornega sveta, "ki bo to presojal". "Potem bomo videli, kako naprej," je napovedal. Nadzorniki bodo sicer ta dogodek obravnavali na prvi prihodnji seji, ki bo verjetno zelo kmalu.
Kadrovanje v NLB-ju pa je bila po mnenju vodje poslancev SD-ja Matjaža Hana absolutna napaka. Han meni, da bi morali zanjo "vsi tisti, ki smo v vladi", prevzeti odgovornost, "nekateri malo manj, nekateri malo bolj". Na vprašanje, kakšna je pri tem odgovornost finančnega ministra Dušana Mramorja, je Han odgovoril: "Mislim, da je kar velika."
Vodja poslanske skupine SD-ja sicer ni dejal, da bi moral Cerar razmisliti tudi o Mramorjevi usodi, a po njegovih besedah se je treba, "ko vidimo, da delamo napake, kdaj pogovoriti".
Židan želi odgovore
Tudi predsednik SD-ja Dejan Židan se strinja, da je bila v NLB-ju narejena huda napaka, saj so bili v nadzorni svet imenovani nekompetentni ljudje z vidika suma njihove vpletenosti v bančne posle, ko je bančna luknja nastajala. "To je tisto, o čemer bi se morali več pogovarjati kot o ministrici za kulturo Julijani Bizjak Mlakar," je poudaril.
Na vprašanje, kakšna je tu odgovornost Mramorja, je odgovoril, da pričakujejo dodatne informacije. Po četrtkovem srečanju uprave SDH-ja z nadzorniki Židan pričakuje informacije za vlado, nato se bodo opredelili, kdo je kriv za ta polom, je napovedal.
Spomnil je na imenovanja vodstva SDH-ja, ki tedaj ni imelo enoznačne podpore v javnosti, zato so se takrat odločili, da bodo počakali na rezultate dela SDH-ja. "Zato smo toliko bolj pozorni na fiasko, ki se je zgodil z nadzorniki NLB-ja," je dodal Židan.
Erjavec manj spravljiv
Malce drugače pa meni prvak DeSUS-a Karl Erjavec, ki je dejal, da je težava ta, da je NLB ostal brez vodstva. Imenovanje treh nadzornikov NLB-ja je tako po Erjavčevem mnenju fiasko, saj je pričakoval, da bo SDH imenoval nadzornike, ki niso obremenjeni s preteklimi ravnanji v NLB-ju, ki ga je država izdatno dokapitalizirala.
"Vodstvo SDH-ja, ki je imenovalo nadzornike NLB-ja, bi moralo prevzeti odgovornost in odstopiti," je izpostavil Erjavec.
Mramor: NLB, SDH in BS naj primerjajo zapiske in se uskladijo
Na poslansko vprašanje o svoji vlogi pri imenovanju vodstva NLB-ja je Mramor dejal, da "ne gre oporekati osnovnemu načelu korporativnega upravljanja, da ima lastnik oz. od njega pooblaščeni upravljavec pravico imenovati člane nadzornega sveta prek skupščine."
SDH je, meni minister, izvedel vse postopke preverjanja kandidatov in banka ima možnost, da po imenovanju oceni njihovo primernost, prav tako lahko Banka Slovenije (BS) z odločbo naknadno prepove opravljanje funkcije.
"Je pa možno, da prihaja pri predhodnih in naknadnih ocenjevanjih do različnih ocen dejanskega stanja," je dejal. Da bi se temu izognili in da bi zagotovili "popolno preglednost" imenovanja nadzornikov, minister meni, da bi bilo primerno, da Banka Slovenije in sama banka seznanita SDH s svojo metodologijo ocenjevanja članov nadzornih svetov in tudi z virom podatkov, iz katerih izhajajo ocene. "Tako bomo dosegli, da bodo enake določbe tudi enako uporabljene," je dejal minister.
"Kandidati so odstopili sami, tako da gre za špekulacije, kaj je bilo zadaj. Tega pa kot minister ne morem delati," pa se je Mramor odzval na neuradne informacije, da je trojica odstopila, ker naj ne bi dobila ustreznih dovoljenj ECB-ja in BS-ja.
Dodal je, da pa spremljajo postopki imenovanja nadzornikov v bankah v državni lasti, in če se bo izkazalo, da so pomanjkljivosti v predpisih, bodo proučili možnosti sprememb.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje