"Nemudoma je treba izvesti nov postopek imenovanja nadzornikov ter zagotoviti nemoteno delovanje NLB-ja in nadaljevanje procesa privatizacije. Odgovornost je zdaj na Slovenskem državnem holdingu (SDH)," je v izjavi za medije dejal predsednik vlade.
Cerar neposredne odgovornosti za odstop nadzornikov ne pripisuje predsedniku uprave SDH-ja Marku Jazbecu. "Nadzorniki so odstopili in svoje odstope tudi obrazložili. Pri njihovem odstopu je šlo za neki širši kontekst," je dejal premier in napovedal, da bodo na vladi zadevo pozorno spremljali in videli, kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh.
Jazbec ne vidi potrebe po odstopu
Da ni nobene potrebe po tem, da bi uprava SDH-ja prevzela odgovornost za odstop meni tudi Marko Jazbec, nominacijski postopek treh odstopljenih članov pa je bil po njegovi oceni profesionalen, je poročal Radio Slovenija. "Nimamo nobenega uradnega odgovora s strani regulatorja, kaj bi bilo s temi imeni, ko bi bil pri njih postopek zaključen," je v zvezi z navedbami, da Gedrih, Ribnikar in Macuh niso dobili licence Banke Slovenije in Evropske centralne banke, je ob tem dodal Jazbec.
Hkrati je danes napovedal, da bodo že prihodnji teden začeli postopke za imenovanje novih nadzornikov, še prej pa se bodo o tem posvetovali z Banko Slovenije.
Jazbec tudi ne vidi razlogov, da bi odstop nadzornikov kakor koli vplival na postopek prodaje NLB-ja. "Ne vidim večjih tveganj. S svetovalcem Deutsche Bank skupaj z upravo NLB-ja intenzivno delamo na tem projektu, v tem smislu bomo prihodnji teden tudi v Londonu. Vsem je cilj, da se banka proda znotraj zastavljenih rokov po čim višji ceni, da bo za davkoplačevalce izplen čim višji," je dejal prvi mož SDH-ja.
Raje odstopili kot dobili uradno oceno neprimernosti?
Nadzorniki NLB-ja Janko Gedrih, Anton Ribnikar in Anton Macuh so na SDH pred petkovo sejo nadzornega sveta NLB-ja naslovili odstopno izjavo. V njej so med razlogi za odstop navedli diskreditacije in diskvalifikacije, potem ko se je odprlo vprašanje njihove primernosti za nadzornike. Odstopno izjavo so podali dva meseca po imenovanju.
SDH je po njihovem odstopu sporočil, da bo v skladu s svojimi pristojnostmi začel izvajati vse ustrezne postopke za čimprejšnjo popolnitev nadzornega sveta.
SDH in slovenski bančni regulator pa sta se še pred februarskim imenovanjem zapletla v spor glede vprašanja, ali je bil postopek imenovanja izveden pravilno. Zdaj naj bi Banka Slovenije in Evropska centralna banka po pisanju Financ presodili, da niso primerni za nadzornike, zato naj bi raje odstopili, preden bi ocena postala uradna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje