Slovenski državni holding (SDH) je v imenu države kot 100-odstotnega lastnika Nove Ljubljanske banke (NLB) predlagal povečanje števila nadzornikov na devet, hkrati pa je SDH predlagal odpoklic dveh nadzornikov, dozdajšnjega predsednika Gorazda Podbevška in člana Miho Košaka.
Skupščina delničarjev je nato za štiri leta imenovala nove nadzornike: Antona Ribnikarja, Antona Macuha, Janka Gedriha, Primoža Karpeta in Laszla Urbana. V nadzornem svetu pa ostajajo Uroš Ivanc, Sergeja Slapničar, Andreas Klingen in Tit Andrej Erker, ki bi ga SDH po prvotnem predlogu razrešil, a ga na koncu ni.
Predsednik uprave SDH-ja Marko Jazbec, tudi on je bil član uprave NLB-ja tri leta, je po skupščini dejal, da so se odločili za minimalen poseg v obstoječo zasedbo. Širitev števila članov nadzornega sveta pa je po navedbah Jazbeca odgovor na zahteve bančnega regulatorja in odgovor na prošnjo nadzornega sveta.
Precej kritičen pa je bil do dozdajšnjega predsednika uprave NLB-ja Janka Medje, ki je odstopil v petek. Po mnenju Jazbeca je Medja večinoma deloval kot "odgovoren predsednik uprave", a na podlagi informacij in indicev iz preteklosti so se pojavili resni dvomi o njegovi "100-odstotni integriteti in poštenosti".
Predvsem pa mu Jazbec očita prepočasno zniževanje nedonosnih kreditov, opustitev ravnanj za ščitenje valutnih tveganj v razmerju do švicarskega franka in navsezadnje poslovno nepotrebnost pri najemanju storitev, ki so bile tudi medijsko odmevne. Jazbec meni, da bo novi nadzorni svet podrobno pregledal dozdajšnje poslovanje NLB-ja, dogodke pa bo dodatno razjasnilo Računsko sodišče.
Taktični odstop Medje
Dozdajšnji predsednik uprave NLB-ja Janko Medja, ki je odstopil v petek, se je rešil pred nezaupnico. Na skupščini naj bi predlagali njegovo razrešitev, vendar se je temu izognil z odstopom. Kot je poročala novinarka TV Slovenija Tea Šavor, naj bi šlo za taktično potezo, saj naj bi se Medja z odstopom dogovoril za enoletno delo in plačo v NLB-ju.
Opozorila Banke Slovenije
Viceguvernerka Banke Slovenije Stanislava Zadravec Caprirolo je v pogovoru za Delo pred dnevi opozorila, da v državnem holdingu NLB-ju ne omogočajo, da bi posloval v skladu s predpisi. SDH banki ni poslal seznama kandidatov za nadzornike, zato jih ta ni mogla oceniti, kot zahtevajo predpisi enotnega bančnega nadzora pri Evropski centralni banki (ECB).
V SDH-ju medtem vztrajajo, da so glede postopka 100-odstotno pravno pokriti in da v ničemer ne kršijo smernic ECB-ja, je STA izvedel iz krogov blizu holdinga. V SDH-ju tudi zagotavljajo, da so kandidati strokovno ustrezni.
Kdo so novi nadzorniki?
Ribnikar je bil v NLB-ju zaposlen od leta 2001 do 2015, najprej kot predstojnik Inštituta za bančno in finančno pravo, nato od 2010 do 2015 kot izvršni direktor v Montenegro banki v Podgorici. Pred službovanjem v NLB-ju je bil vrhovni državni tožilec. Bil je član več nadzornih svetov (Zavarovalnica Triglav, Kolektor, Montenegro banka itd.).
Macuh je bil v NLB-ju zaposlen na različnih funkcijah od leta 1972 do konca leta 2006, vmes, v obdobju od 1992 do 1993, pa je bil na položaju direktorja agencije za sanacijo bank. Bil je direktor hčerinske družbe NLB-ja LBS New York v letih od 1991 do 1992 in podjetja Interfinanz Zuerich v obdobju od 1995 do 2001. Bil je nadzornik Leka, Interfinanz Zuericha, LBS-a New York, NLB-ja Factor Bratislava, NLB-ja Factor Ostrava in drugih.
Gedrih je v NLB-ju delal od leta 1991 do 2010, prej pa je bil tudi direktor splošnega sektorja v Stolu Kamnik in predsednik IS-ja občine Kamnik. Od leta 2002 do leta 2010 je kot član uprave saniral Tutunsko banko v Skopju, bil je generalni direktor NLB-ja Priština in NLB-ja Montenegro banke ter predsednik nadzornikov Abanke.
Karpe vodi zasebni sklad Blue Sea Capital s sedežem v Zagrebu. Bil je direktor družbe Korpfin Publikum in pomočnik glavnega direktorja v Mobitelu. Bil je član nadzornega sveta Gorenjske banke, delal pa je tudi v SKB Banki.
Urban je bil od začetka 2010 do konca 2011 član nadzornega sveta EBRD-ja, med drugim pa je zasedal vodstvene položaje v ABN-ju AMRO (Madžarska), OTP Banki, Postbanki v Budimpešti, Citigroupu v New Yorku, bil je direktor generalnega sekretariata Narodne banke Madžarske, med letoma 1985 in 1992 pa je predaval tudi na Unverzi Eotvos v Budimpešti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje