Skoraj vsak dan poročamo o tem, da je zdravstveni sistem zaradi trenutnih razmer tik pred zlomom. Največja težava je pomanjkanje kadrov. Ti iz bolnišnic odhajajo zaradi velikih obremenitev, saj se delo tam nikoli ne konča. Tisti, ki ostajajo, so tako pod še večjim pritiskom.
V UKC Ljubljana primanjkuje 363 ljudi s področja zdravstvene nege – diplomiranih medicinskih sester, zdravstvenih tehnikov in bolničarjev. Vsakodnevno objavljajo razpise, toda glede na njihove potrebe je ustreznih prijav premalo. Glavna sestra UKC Ljubljana Zdenka Mrak pojasnjuje: "V oktobru smo objavili 190 prostih delovnih mest, prejeli smo približno 60 prijav in od teh 60 vsi kandidati, ki so se prijavili, niso izpolnjevali pogojev."
Kader iz tujine za domače zdravstvo ne pride v poštev, saj se vse države spopadajo s pomanjkanjem zaposlenih, pove predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc: "Drugi kadri, če bi kje še koga našli, pa ne znajo slovensko. Za zdravstvenega delavca pa je osnovna komunikacija z bolnikom najbolj pomembna."
Tujih delavcev pa bi bili zelo veseli prevozniki, med katerimi primanjkuje do 2000 voznikov. Predsednik sekcije za promet pri OZS-ju Peter Pišek: "Sosednja Hrvaška je sporazum dosegla s Filipini. Glede na pogovore s prevozniki se dobro odrežejo." Nujno bi bilo treba urediti tudi dolgotrajne postopke pri pridobivanju dovoljenj, opozarja: "Postopki trajajo od tri do štiri mesece, v Nemčiji je to takoj, v 14 dneh, tudi Hrvaška ima 14 dni."
Poleg poklicev s področja zdravstvene oskrbe in prometa pri nas primanjkuje tudi profilov s področja informacijskih tehnologij, šolstva, gradbeništva in gostinstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje