Podjetja, ki delujejo po zadružnem poslovnem modelu, so tudi bistveno odpornejša proti negativnim posledicam svetovne gospodarske krize od preostalih, je prepričan Cerar. Foto: BoBo
Podjetja, ki delujejo po zadružnem poslovnem modelu, so tudi bistveno odpornejša proti negativnim posledicam svetovne gospodarske krize od preostalih, je prepričan Cerar. Foto: BoBo

V nagovoru ob podelitvi priznanj Zadružne zveze Slovenije v okviru sejma Agra je kot vodilo delovanja zadrug poudaril povezovanje. Zadruge so po premierjevih besedah eden povezovalnih gospodarskih načinov delovanja, Slovenija pa sodelovanje in povezovanje potrebuje kot temeljni vodili delovanja.

Podjetja, ki delujejo po zadružnem poslovnem modelu, so tudi bistveno odpornejša proti negativnim posledicam svetovne gospodarske krize od drugih, pretežno profitno usmerjenih podjetij, sposobna pa so razviti socialni kapital, pripadnost in inovacijski potencial, kar jim omogoča potrebno gospodarsko konkurenčnost v primerjavi s strogo v dobiček usmerjenim gospodarstvom, je na slovesnosti v Gornji Radgoni dejal predsednik vlade. Opozoril je, da izjemen pomen zadrugam priznava tudi EU.

Pomemben model poslovanja
Vlada se je po premierjevih besedah zavezala spodbujati razvoj zadružništva, saj je pomemben model gospodarjenja in poslovanja, predstavlja ravnovesje med individualizmom na eni strani ter solidarnostjo in skupnostjo na drugi strani, s povezovanjem dobičkonosnosti in solidarnosti pa prispeva h gospodarski raznovrstnosti.

Zadržanost do prevelikih tveganj in nagrajevanja z delniškimi opcijami ter bolj premišljeno zadolževanje, ki so se v preteklosti izpostavljali kot omejitev na poti k večji konkurenčnosti, so se po Cerarjevih besedah izkazali za primerjalno prednost sektorja, "ki že stoletje in pol deluje po istih načelih, načelih, demokratičnosti, solidarnosti, v skrbi za skupnost, zavezanosti sočloveku, prostovoljnosti in ne nazadnje pravičnosti." Te vrednote in vrline, ki predstavljajo pot v boljšo družbo, bo podpirala tudi vlada, je še obljubil njen predsednik.

Vse večja podpora zadružništvu
Predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk je povedal, da dobiva zadružništvo vse večjo podporo, da se mu pridružujejo mladi, da gre kar 80 odstotkov vsega, kar se dogaja v slovenskem kmetijstvu, prek zadrug, da je njihova gospodarska rast trajnostna in so jo v desetih letih podvojili. Vrisk je dejal, da Slovenci še nikoli niso tako iskali in cenili domače hrane, saj vedo kakšna je. Vprašanje je le, koliko več so zanjo pripravljeni odšteti.

Tudi predsednik državnega sveta Mitja Bervar je v nagovoru poudaril, da so zadruge zelo pomembne, saj predstavljajo drugačen model gospodarske politike in družbe za prihodnost, s katerim je mogoče reševati tudi veliko brezposelnost, zato se bo DS zavzemal za njegovo bolj prepoznavno vlogo.