Čeprav je ocena za drugo četrtletje visoka, je še vedno pod pričakovanji nekaterih bolj optimističnih predstavnikov Bele hiše. Foto: EPA
Čeprav je ocena za drugo četrtletje visoka, je še vedno pod pričakovanji nekaterih bolj optimističnih predstavnikov Bele hiše. Foto: EPA

Rezultat po poročanju francoske tiskovne agencije AFP kaže na robustno zdravje največjega svetovnega gospodarstva, zdaj ocenjenega na 20.000 milijard dolarjev. K temu je prispevala tudi republikanska davčna reforma, ki je mnogim podjetjem prihranila milijarde.

Državni statistiki so ob tem popravili tudi oceno rasti za prvo četrtletje, in sicer z dveh na 2,2 odstotka. Čeprav je ocena za drugo četrtletje visoka, je še vedno pod pričakovanji nekaterih bolj optimističnih predstavnikov Bele hiše. Tudi predsednik Donald Trump je govoril o možni petodstotni rasti.

Ameriški potrošniki so v drugem četrtletju kupovali več avtomobilov, okrepili so se tudi nakupi storitev. Država je medtem izvozila več nafte in soje. Slednja je v zadnjem času tarča kitajskih carin, ki so odziv na Trumpove protekcionistične ukrepe.

Skupno se je izvoz okrepil za 13,3 odstotka, kar je največ po zadnjem četrtletju leta 2013. Uvoz se je medtem okrepil za vsega 0,5 odstotka, kar je najmanj v dveh letih in pol.

Trump obljublja nadaljnjo rast
Predsednik Trump je rast označil za neverjetno hitro. "ZDA so še vedno gospodarska zavist celotnega sveta," je dejal in dodal, da bo zaradi več trgovinskih sporazumov, o katerih se znova pogaja njegova administracija, rast izjemna tudi v prihodnje, poroča Deutsche Welle.