Delnice Pivovarne Laško so poskočile za 22 odstotkov. Med desetimi sklenjenimi posli so se najvišji sklepali pri 11 evrih, kar pa je slaba tolažba za delničarje, saj je to še vedno okrog 90 odstotkov nižje od rekorda. Foto: MMC RTV SLO
Delnice Pivovarne Laško so poskočile za 22 odstotkov. Med desetimi sklenjenimi posli so se najvišji sklepali pri 11 evrih, kar pa je slaba tolažba za delničarje, saj je to še vedno okrog 90 odstotkov nižje od rekorda. Foto: MMC RTV SLO
Čeprav se je stopnja gospodarske rasti v ZDA upočasnila, je Dow Jones v četrtek dosegel svež triletni vrh. Vlagatelji verjamejo, da bo že v prihodnjem četrtletju rast BDP-ja 'robustnejša'. Foto: EPA

V Gallupovi raziskavi javnega mnenja (sodelovalo je več kot tisoč odraslih Američanov) je le 27 odstotkov vprašanih odgovorilo, da gospodarstvo raste. 26 odstotkov sodelujočih meni, da so ZDA v recesiji, kar 29 odstotkov pa, da doživljajo depresijo. Tako javno mnenje seveda ni v čast predsedniku Baracku Obami, ki bo moral pred volitvami prihodnje leto še veliko narediti, da bodo državljani verjeli besedam o gospodarskem okrevanju.

Rast v prvem četrtletju 1,8-odstotna
Da gre za okrevanje na trhlih temeljih, dokazujejo v četrtek objavljeni podatki o ameriški gospodarski rasti v prvem letošnjem četrtletju. Bruto domači proizvod je porasel za 1,8 odstotka, kar je znatno manj od 3,1-odstotne rasti v zadnjem lanskem četrtletju. Nižji BDP naj bi bil le začasen in je zlasti posledica visokih cen bencina, ki so prizadele denarnice potrošnikov, slabih vremenskih razmer, ki so povzročile zamude pri gradbenih projektih, in zmanjšanja državnih izdatkov za obrambo.

Ugodne razmere za rast delniških indeksov
Kljub vsemu se je newyorški delniški indeks Dow Jones (12.763 točk) v četrtek zvišal za več kot pol odstotka in postavil svež triletni rekord. Rast so nadaljevale tudi evropske borze. Številni analitiki menijo, da so razmere za nadaljnjo rast delniških indeksov ugodne - ameriške Zvezne rezerve so ta teden namignile, da bodo še nekaj časa vodile izredno ohlapno denarno politiko z ničelno obrestno mero, dolar pada, dobički korporacij pa naraščajo, čeprav je zaradi visokih cen surovin slišati tudi nekaj previdnejših napovedi.

Za srebro že skoraj 50 dolarjev
Nizka vrednost dolarja (1 evro = 1,484 dolarja) je na naftni trg privabila dodatne vlagatelje, tako da je bilo treba včeraj za 159-litrski sod ameriške lahke nafte plačati že okrog 113 dolarjev, kar je največ po septembru 2008. Za 159-litrski sod nafte vrste brent so bili kupci pripravljeni plačati tudi 126,66 dolarja. Plemenite kovine so še naprej v izrazito bikovskem trendu, saj veljajo za dobro zaščito pred inflacijo in gospodarsko negotovostjo. Cena zlata je skoraj dosegla 1.440 dolarjev, srebra pa skoraj 50 dolarjev.


Tečaji delnic v prvi kotaciji

LUKA KOPER

+3,85 %13,50 EUR
MERCATOR+2,70 %169,45
TELEKOM+2,32 % 75,00
PETROL+1,30 %233,00
KRKA+0,00 %59,50
NOVA KBM+0,00 %8,80
GORENJE+0,00 %11,00
INTEREUROPA-1,86 %2,11


Pozitiven teden, negativen mesec
Petkovo trgovanje na Ljubljanski borzi je bilo pozitivno, izstopala pa je rast Pivovarne Laško. Tečaj je poskočil za rekordnih 22 odstotkov, saj je Agrokor še pripravljen čakati na odločitev nadzornikov o prodaji deleža v Mercatorju. S Krko je bilo za 427 tisoč evrov prometa (tečaj je ostal 59,50 evra), z Luko Koper (njena cena se je zvišala za skoraj štiri odstotke) pa za 119 tisoč evrov. Indeks SBI TOP (788 točk), ki v tem prazničnem tednu ni poznal minusa, se je povzpel za 1,13 odstotka, vseeno pa je njegova aprilska izguba zelo zajetna in znaša 5,3 odstotka. Za več kot 13 odstotkov je ta mesec padla vrednost Nove KBM.