"Tudi mi bomo prižgali delavski semafor in beležili vsako pravico, ki jo bo ta vlada znižala. Najprej bomo sicer v dobro te vlade prižgali dvig minimalne plače, a naprej bomo pri vsaki pravici skrbno pazili," se je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič odzval na nedavne besede premierja Boruta Pahorja. Pahor je napovedal, da bo vlada implementacijo ukrepov iz izhodne strategije spremljala prek "semaforja reform".
Semolič: Socialni dialog najpametnejša pot
Semolič upa, da se bodo politiki "spametovali", a dodaja, da imajo sindikati močno orodje. "Če bo politika šla predaleč, jih bomo ustavljali. Tudi z referendumi. Vprašali bomo ljudi, ali so za te rešitve," je napovedal Semolič, ki meni, da je socialni dialog "pametnejša pot".
V ZSSS-ju menijo, da je v izhodni strategiji nekaj dobrih ukrepov, zelo kritični pa so do t. i. socialne kapice, postavitve zgornje meje pri plačevanju socialnih prispevkov. "Ta na simbolni ravni razgali premik v smer, ki jo želi vlada doseči. Pod temi zelo prijaznimi besedami se skriva kapitulacija vlade pred najbogatejšim slojem v Sloveniji," meni Semolič.
"Najbogatejši bodo dobili še dodaten privilegij"
Ta sloj bo po njegovih besedah sedaj, poleg znižanja pri dohodnini, dobil še dodaten privilegij. "Socialna kapica pomeni rušitev načela solidarnosti kot temeljne vrednote v Sloveniji," dodaja izvršni sekretar ZSSS-ja za pravno področje in področje delovnih razmerij Andrej Zorko. Kritičen je do tega, da izhodna strategija ne pokaže, koliko od 235 milijonov evrov manjka, ki ga bo po izračunih vlade postavitev kapice ustvarila, bodo pokrili na novo uvedeni prispevki npr. pri avtorskih pogodbah ali študentskem delu.
Napovedane spremembe pri zakonu o delovnih razmerjih - v prvi fazi znižanje odpravnin in odpovednih rokov, v drugi pa znižanja pri malici, regresu, odmorih - kažejo na to, opozarjajo v ZSSS-ju, da država gradi konkurenčnost na stroških dela. Glede odpravnin v ZSSS-ju pravijo, da bi bilo treba najprej pogledati, kdo v Sloveniji sedaj dobiva najvišje odpravnine in še leto dni po prenehanju funkcije prejema nadomestila plače.
Böhm: Gre za neevropski pristop
Pri napovedanih spremembah pokojninskega sistema ter zdravstvene dejavnosti in zdravstvenega zavarovanja izvršna sekretarka ZSSS-ja za socialno področje ter varnost in zdravje pri delu Lučka Böhm pogreša zaveze vlade, da bo strukturne reforme uvajala po posvetovanju s socialnimi partnerji. "Gre za neevropski pristop. Postavlja se vprašanje, ali ta izhodna strategija celo ne prejudicira določenih rešitev pri strukturnih reformah pokojninskega in zdravstvenega sistema," pravi Böhmova.
Spomnimo, da je minister za razvoj Mitja Gaspari pretekli teden, "po težkih 60 dneh dela", kot se je izrazil premier Pahor, predstavil glavne točke vladne izhodne strategije za obdobje 2010-2013, ki naj bi Slovenijo iz krize popeljala med najrazvitejše države. Strategija med drugim predvideva zmanjšanje javnega dolga pod 40 % BDP-ja, zmanjševanje javnega sektorja za 1 % (1.600 zaposlenih) na leto in prodajo deležev v družbah v državni lasti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje