Predsednica vlade Alenka Bratušek je zadovoljna s stabilizacijo razmer v državi in s koalicijskim dogovorom o spremembah proračuna za prihodnje leto. Spomnila je, da je bilo stanje pred prevzemom vodenja vlade slabo, nezadovoljstvo ljudi pa ogromno. "V tej polovici leta nam je uspelo stabilizirati oz. normalizirati razmere v državi, pogovarjamo se o spremembah, ki jih je treba sprejeti," je dejala.
Vlada je sprejela tudi rebalans letošnjega državnega proračuna, ki po besedah premierke še danes "popolnoma stoji". "Prihodki kažejo celo nekaj več optimizma, kot smo ga mi napovedali v tem rebalansu. Avgusta je državni proračun, sicer minimalno, izkazoval presežek," je povedala. Kot pravi, ima Slovenija dovolj denarja, da letos izpolni vse svoje obveznosti.
Neprijavljeno premoženje bo 70-odstotno obdavčeno
"DDV je edini višji davek"
Nedavno so podpisali pogodbo med ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SID banko, ki predstavlja podlago za oblikovanje 500 milijonov evrov "težkega" posojilnega sklada, namenjenega mikro-, malim in srednje velikim podjetjem. Letos se je okrepil tudi izvoz. Dodala je, da je DDV edini davek, ki ga je vlada doslej dvignila, pri čemer ni prizadel izvoznega dela gospodarstva.
Proračun za prihodnje leto v Slovenijo po njenih besedah vrača gospodarsko stabilnost, zaupnica, ki jo bo vezala na njegovo sprejetje, pa politično stabilnost. "Predvsem politična stabilnost je v tem trenutku tudi predpogoj, da se sploh lahko pogovarjamo s finančnimi trgi, da nam bodo še pripravljeni posojati denar," je dejala.
Bo 1,2 milijarde evrov dovolj?
In morda bo država potrebovala več denarja, kot trenutno načrtuje. Za dokapitalizacijo bank, ki so potrebne sanacije, so v proračunu odmerili 1,2 milijarde evrov. Vlada pa se z Banko Slovenije pogovarja tudi o možnosti, da bodo rezultati stresnih testov bank slabši, kot se pričakuje. A gre le za pogovore in špekulacije, da bo morala Slovenija zaprositi za pomoč iz stalnega evropskega reševalnega sklada ESM, niso potrebne, ob tem zagotavlja Bratuškova.
Po virih časnika Večer naj bi bilo za sanacijo bank potrebnih vsaj pet milijard evrov, in ker država tega denarja nima, večjega zanimanja investitorjev pa ni, naj bi bila prošnja za pomoč iz stalnega evropskega reševalnega sklada ESM vse bolj neizogiben in realen scenarij.
Govoriti želi z opozicijo
Predsednica vlade bo sicer v petek spremembe proračuna za prihodnje leto predstavila še opoziciji. Ali se bodo poslanci opozicije odzvali vabilu Bratuškove, za zdaj še ni jasno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje