Unctad po Svetličičevih besedah napoveduje, da bodo TNI v svetovnem merilu že letos dosegle predkrizno raven, leta 2013 pa celo višek iz leta 2007. Foto: MMC RTV SLO
Unctad po Svetličičevih besedah napoveduje, da bodo TNI v svetovnem merilu že letos dosegle predkrizno raven, leta 2013 pa celo višek iz leta 2007. Foto: MMC RTV SLO
Slovenija nezanimiva za tuj kapital

Konferenca ZN za trgovino in razvoj (Unctad) je pripravila svetovno investicijsko poročilo 2011, ki kaže, da se je upadanje tujih neposrednih investicij lani v svetu ustavilo, že letos pa bi lahko te investicije dosegle predkrizno raven.

Globalni tokovi vhodnih tujih neposrednih investicij so leta 2010 znašali skoraj 1.244 milijard dolarjev (leto pred tem 1.185 milijard dolarjev), izhodni pa nekaj več kot 1.323 milijard dolarjev (leto pred tem nekaj pod 1.171 milijard dolarjev). V Sloveniji so medtem vhodni tokovi tujih neposrednih investicij lani dosegli 834 milijonov dolarjev (leto pred tem pa je država zabeležila odliv v višini 582 milijonov dolarjev), izhodni pa 151 milijonov dolarjev (leto pred tem 167 milijonov dolarjev).

Pol manjši delež investicij kot na Češkem
Po besedah Marjana Svetličiča z ljubljanske fakultete za družbene vede Slovenija zaostaja za manjšimi evropskimi državami oz. tranzicijskimi državami, kot so Češka, Madžarska, Poljska. Medtem ko priliv tujih investicij v teh državah znaša okoli 40 odstotkov bruto domačega proizvoda, je v Sloveniji skoraj polovico manjši.

V naši državi lahko namreč govorimo o shizofrenem odnosu do tujih neposrednih investicij, dodaja Svetlčič, saj jih uradno podpiramo, pri čemer je področje primerno urejeno tudi zakonsko, v realnosti pa se tujcev bojimo. Zaradi precej zadržanega odnosa in zaradi bojazni pred tujimi prevzemi se je Slovenija po njegovih besedah znašla v paradoksalnem položaju, imenovanem "fire sale" TNI.

Kriza je pocenila vrednost slovenskih podjetij
Gre za tuje prevzeme iz obupa, ker je kriza pocenila vrednost slovenskih podjetij, ki se niso pravočasno preobrazila in so jih menedžerski prevzemi prezadolžili. V takšni situaciji prodajalci ne morejo narekovati cen in pogojev, temveč morajo sprejeti, kar koli se jim ponudi. Kot primer za to je navedel zdajšnje dogajanje okoli Fructala, dodaja.

TNI so sicer lani najbolj upadle v razvitih državah, najbolj pa so se okrepile državah v razvoju. Mesto glavne gostiteljice teh investicij pa naj bi od ZDA kmalu prevzela Kitajska.

Slovenija nezanimiva za tuj kapital