Finančni minister pravi, da bo Slovenija odkupila svoje svoje obveznice, če bo transakcija pozitivna. Foto: BoBo
Finančni minister pravi, da bo Slovenija odkupila svoje svoje obveznice, če bo transakcija pozitivna. Foto: BoBo

Slovenija je izdala 10-letne državne obveznice v vrednosti 2,25 milijarde ameriških dolarjev, kar je bila prva referenčna izdaja naše države v dolarjih po letu 1996. Njihova kuponska obrestna mera je 5,5 odstotka, zapadlost pa je leta 2022. S tem je Slovenija dosegla ugodnejše financiranje, kot bi ga s primerljivo transakcijo v evrih, so takrat pojasnili na finančnem ministrstvu.

Maja 2013 je Slovenija izdala desetletne dolarske obveznice s skupno nominalno vrednostjo 2,5 milijarde dolarjev, kuponsko obrestno mero 5,85 odstotka in zapadlostjo leta 2023, ki jo je takrat spremljalo še za milijardo dolarjev petletnih obveznic.

Februarja 2014 se je Slovenija z izdajo pet- in desetletnih dolarskih obveznic zadolžila za skupaj 3,5 milijarde dolarjev. Nominalna vrednost desetletnih obveznic, ki so predmet odkupa, je bila dve milijardi dolarjev, kuponska obrestna mera 5,25 odstotka, zapadlost pa je leta 2024.

Po napovedi finančnega ministrstva namerava Slovenija odkupiti do okvirno skupno 750 milijonov dolarjev nominalnega zneska omenjenih treh izdaj desetletnih dolarskih obveznic. Slovenija pa si kot izdajatelj pridržuje pravico, da na podlagi ponudb imetnikov po svoji izključni presoji odkupi tudi bistveno manjši ali višji znesek in tudi, da ne odkupi nobene obveznice.

Ponudba za odkup obveznic predvidoma velja do 10. maja do 17. ure po srednjeevropskem času. Končni izid zbiranja ponudb imetnikov bo objavljen 11. maja, še istega dne do približno 14. ure pa bo znana cena odkupa. Predvideni datum poravnave je 18. maj.

Prve odzive bodo ocenili v petek
Minister za finance Dušan Mramor je ob robu konference EU danes - je čas za tesnejšo integracijo? dejal, da bodo transakcijo izvedli le, če bo imela pozitivno neto vrednost. "Kolikšna bo, pa bo odvisno od odziva finančnih investitorjev, torej kakšno bo zanimanje za zamenjavo dolarskih obveznic z evrskimi," je pojasnil finančni minister.

Prve odzive bodo ocenili v petek. Banke se trenutno še informirajo, nato pa bodo dale svoje ponudbe, je pojasnil minister, ki je odšel na sestanek s predstavniki bonitetne agencije Moody's.

Na vprašanje, kdaj lahko pričakujemo novo izdajo obveznic v evrih, je ponovil običajno stališče: "Skrbno spremljamo razmere na trgu, in ko bodo najboljše mogoče, bomo šli v ustrezno izdajo obveznic."