Infond Holding in Pivovarna Laško nameravata prodati 48-odstotni delež v Mercatorju. Foto: MMC RTV SLO
Infond Holding in Pivovarna Laško nameravata prodati 48-odstotni delež v Mercatorju. Foto: MMC RTV SLO
Boško Šrot
Boško Šrot trdi, da se z morebitnimi kupci Mercatorja še ni pogovarjal. Foto: MMC RTV SLO
Bojan Šrot
Predsednik SLS-a meni, da bi morala največje gospodarske družbe ostati v slovenski lasti. Foto: MMC RTV SLO
Boško Šrot o prodaji Mercatorja
Kakšna bo usoda najboljšega soseda?

Prvi mož Pivovarne Laško je v Odmevih zatrdil, da se družba o prodaji Mercatorja še ni pogovarjala z nikomer. Šrot je tudi zavrnil namige, da Mercator prodaja zaradi dolgov in zatrdil, da Pivovarna Laško in vse krovne družbe poslujejo odlično.

Šrot nima težav pri odplačevanju dolgov
Šrot je potrdil, da je družba zadolžena za 423 milijonov evrov, kar pa "ni problem servisirat". Napovedana prodaja Mercatorja naj bi bila le odgovor na dejanja varuha konkurence, ki je s tem, ko je, po Šrotovem mnenju, namignil, da bo odločba, ki jo pričakujejo v začetku novembra, negativna, družbo spravil v časovno stisko, zato se morajo pravočano pripraviti na posledice.

"Prodaja državi zelo malo verjetna"
V zvezi s tem, da bo ob prodaji zaslužil, saj bo prodajna cena delnic višja od nakupne, pa je Šrot opomnil na načela kapitalizma. Boško Šrot je še dejal, da ne vidi velikih možnosti, da bi Mercator prodal državi.

Janez Janša pa napoved prodaje Mercatorja vidi kot politični pritisk, sindikat delavcev in predsednik SLS-a Bojan Šrot pa predlagata, da država spet odkupi delež podjetja.

Po mnenju predsednika vlade potrebe po prodaji Mercatorja ni, če lastnik trdi, da ni v finančnih težavah. "Gre izključno za politični pritisk, ki se naslanja na določene dikcije v koalicijski pogodbi. Te obetajo, da bo prihodnja oblast delala razliko med neupravičenim bogatenjem in kaznivimi dejanji. Po našem mnenju je lahko prišlo do neupravičenega bogatenja samo s kaznivimi dejanji," je po seji vlade zatrdil Janša.

Glede predloga sindikata delavcev trgovine, da naj država nazaj odkupi delež v Mercatorju, ki ga je prodala leta 2005, je Janša dejal, da "vlada ni nikoli prodajala Mercatorja in nima potrebe, da bi ta delež kupovala". Sam ne želi ugibati, koliko bi morebitni kupec lahko odštel za približno 48-odstotni delež v Mercatorju, ki ga nameravata prodati skupina Pivovarna Laško in Infond Holding. "Običajno je realna tista cena, ki jo nekdo plača. Ali je to tudi dejanska vrednost nekega deleža ali podjetja, pa je drugo vprašanje," je poudaril.

Šrot: Država bi morala plačati tržno ceno
Predsednik stanke SLS Bojan Šrot pa je dejal, da ne bi bilo nič narobe, če bi država, v neki skrajni točki, odkupila delež v Mercatorju. Dodal je, da bi morala država plačati tržno ceno delnice, hkrati pa je mnenja, da bi prodaja Mercatorja slovenski živilskopredelovalni industriji zagotovo povzročila določene težave.

"Lahko bi se zgodil domino efekt," je opozoril. "Mislim, da je dobro in pomembno za slovensko gospodarstvo, da v slovenski lasti ostanejo nekatere največje slovenske gospodarske družbe, kot so Mercator, Krka, Gorenje in še kakšno," je zatrdil Šrot in pojasnil, da stranka ne odstopa od svojih zavzemanj v preteklosti.

Debeljak: Morebiten nakup odločitev države
Predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak pa je v odzivu na predlog sindikata delavcev trgovine, naj delež Pivovarne Laško in Infond Holdinga odkupi država, komentiral z izjavo, da je to odločitev države. Sam namere, ki sta jo napovedali omenjeni družbi ni želel komentirati, je pa menil, da je trenutno za državo verjetno primeren trenutek za nakup, saj je trenutna cena zaradi razmer na svetovnih borzah ugodna.

Debeljak je govoril tudi o uspehu Mercatorja. Največji slovenski trgovec ima v Sloveniji 37-odstotni delež, hkrati pa je v zadnjih letih vodilni položaj prevzel na območju jugovzhodne Evrope.

M. R.

Boško Šrot o prodaji Mercatorja
Kakšna bo usoda najboljšega soseda?