Finančni ministri skupine G7 so se na srečanju v Rimu zavzeli za nujne spremembe mednarodnega finančnega sistema in napovedali sprejetje ukrepov, ki so nujni za vnovično vzpostavitev zaupanja v svetovni finančni sistem.
Države so obljubile, da se bodo borile proti protekcionizmu, se izogibale sprejemanju protekcionističnih ukrepov in ne bodo postavljale novih ovir v trgovanju, saj bi to po njihovem mnenju samo poslabšalo že tako slabe gospodarske razmere v svetu.
Kritika protekcionističnih ukrepov
Največ kritik na račun protekcionizma so bile v zadnjem času deležne ZDA, pri čemer je šla predvsem članicam Evropske unije najbolj v nos klavzula "Kupuj Ameriško" v predlogu stimulacijskega načrta, ki sta ga že potrdila oba domova ameriškega kongresa, še prej pa so omilili omenjeno klavzulo.
Kolege je poskušal pomiriti ameriški finančni minister Timothy Geithner, ki je dejal, da se morajo vse države zavzemati za svobodno trgovino in vlaganja, kar je nujno za gospodarsko rast in blaginjo.
A kritik zaradi protekcionizma ni bila deležna le prva gospodarska sila, ampak tudi Francija, ki je določila, da se morajo avtomobilska podjetja, ki bodo dobila državno pomoč, zavezati, da bo denar ostal v državi. Francoska finančna ministrica Christine Lagarde se je sicer branila, da načrt za pomoč avtomobilski industriji ni protekcionistične narave.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje