Storitve so bile novembra v povprečju za 2,8 odstotka dražje kot pred letom dni, blago pa za 1,1 odstotka. Foto: BoBo
Storitve so bile novembra v povprečju za 2,8 odstotka dražje kot pred letom dni, blago pa za 1,1 odstotka. Foto: BoBo

"Po objavi podatkov dne 29. 11. 2024 smo ugotovili napako pri vnosu mikropodatkov, kar je imelo za posledico napako v izračunu inflacije. Napačno sta bili vneseni dve ceni bencinov," so pojasnili s Statističnega urada RS. Bencin se je po novih izračunih novembra v primerjavi z oktobrom podražil za 2,6 odstotka, kar je 2,7 odstotne točke manj od prve objave, v kateri so statistiki sporočili, da se je podražil za 5,3 odstotka.

Novembra so na letno inflacijo najbolj vplivale podražitve hrane in brezalkoholnih pijač. Njihove cene so bile v povprečju za 2,3 odstotka višje kot novembra lani. Cene v skupini zdravstvo so se zvišale za 6,1 odstotka, v skupini restavracije in hoteli za 3,8 odstotka, v skupini oblačila in obutev za 3,6 odstotka in v skupini rekreacija in kultura za 3,1 odstotka. Na drugi strani so letno rast ublažili za 1,8 odstotka cenejši izdelki in storitve v skupini prevoz.

Storitve so bile novembra v povprečju za 2,8 odstotka dražje kot pred letom dni, blago pa za 1,1 odstotka. Pri poltrajnem blagu so se cene zvišale za 3,0 odstotka in pri blagu dnevne porabe za 1,2 odstotka, medtem ko so se pri trajnem blagu znižale za 0,9 odstotka.

Mesečna inflacija ostaja pri 0,7 odstotka

Mesečna stopnja inflacije je bila novembra pri 0,7 odstotka. K zvišanju na mesečni ravni je največ prispevala električna energija, ki se je novembra zaradi prehoda v t. i. visoko sezono pri izračunu omrežnine podražila za 16,8 odstotka.

Sorodna novica V Sloveniji novembra inflacija na letni ravni pri 1,8 odstotka

Poleg že omenjenih višjih cen bencina se je novembra podražilo tudi dizelsko gorivo, za 2,4 odstotka. Dražji kot oktobra so bili tudi drugi rekreacijski predmeti, predmeti za vrtnarjenje in male živali (za 1,9 odstotka), oblačila (za 1,7 odstotka) ter hrana (za 0,8 odstotka).

Cenejše kot oktobra so bile novembra nastanitvene storitve (za 4,5 odstotka) in počitniški paketi (za 2,3 odstotka).

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave med članicami EU-ja, je bila novembra tudi po novih izračunih 1,6-odstotna, so pa statistiki popravili podatek o mesečni rasti cen, in sicer z 0,8 odstotka na 0,7 odstotka.