Talum je aprila ugasnil elektrolizne peči in po 60 letih ustavil proizvodnjo aluminija, ki ga je v tem času proizvedel okoli štiri milijone ton. 120 zaposlenih je prejelo odpoved, v podjetju pa ostaja približno 1300 zaposlenih. Talum je bil s proizvodnjo aluminija eden največjih porabnikov elektrike v Sloveniji, leta 2018 je na primer porabil več kot osem odstotkov vse električne energije v državi.
Talum se zdaj usmerja v programe, s katerimi dosega visoko dodano vrednost, in sicer v programe livarstva, rondelic in toplotnih prenosnikov. Najintenzivneje trenutno delajo pri izgradnji nove tovarne za rondelice. Talum je že zdaj največji proizvajalec rondelic na svetu, med drugim pa so na trgu prvi predstavili rondelico iz 100-odstotno recikliranega aluminija.
"Pred petimi leti smo prvi na trg poslali rondelice, ki vsebujejo več kot 25-odstotni delež odpadnega aluminija, kar je bil izjemno pomemben korak k trajnostni, zeleni prihodnosti. Ta svoj prispevek bomo z realizacijo projekta, katerega pomen je prepoznala tudi SID banka, še bistveno povečali," je povedal predsednik uprave podjetja Talum Marko Drobnič.
Kot so pojasnili v Talumu, bo podjetje z izvedeno investicijo proizvajalo nestandardne drogove, ki temeljijo na osnovi recikliranega odpadnega materiala (zeleni drog), v okviru programa rondelic pa bodo lahko povečali prodajo na obstoječih programih ter izdelovali nove proizvode iz aluminijastega ozkega traku na podlagi recikliranega aluminija z višjo dodano vrednostjo, ki bo hkrati omogočala tudi stabilnejšo rast podjetja, povečanje konkurenčnosti ter ohranitev in ustvarjanje novih delovnih mest.
Predsednik uprave SID banke Borut Jamnik je dejal, da bo prestrukturiranje proizvodnih programov podjetja Talum v smeri zelene transformacije prispevalo k večji porabi recikliranega aluminija in višji dodani vrednosti proizvodov ter bo pospešilo trajnostno rast podjetja. "S finančno in strokovno podporo takšnim projektom tudi mi izpolnjujemo svoje poslanstvo spodbujanja zelenega in krožnega gospodarstva za trajnostni razvoj Slovenije," je dodal.
Z naložbo se bo v proizvodnem procesu povečevala uporaba eksternega odpadnega aluminija v primerjavi z eksternim primarnim aluminijem, delež uporabljenega recikliranega materiala se bo povečal z 39 na 55 odstotkov.
SID banka bo konec julija podjetjem vseh velikosti ponudila nova, ugodnejša programa financiranja SID Zelen in SID Digitalen. Programa sta namenjena financiranju trajnostnih naložb, raziskav, inovacij in digitalizacije, so navedli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje