Dobiček Telekoma Slovenije iz poslovanja pred obrestmi, amortizacijo in davki (EBITDA) je lani znašal 216,5 milijona evrov, kar je dva odstotka manj kot leto pred tem. Kot so sporočili iz skupine, bi EBITDA ostal na ravni iz leta 2021, če bi na tej ravni ostale tudi cene energentov. V čistih prihodkih od prodaje je imel EBITDA 33,2-odstotni delež.
Lanski čisti dobiček, minimalno nižji od tistega v 2021, je bil sicer za 35 odstotkov višji od načrtovanega. Dobiček iz poslovanja je medtem dosegel 50,4 milijona evrov. Dobiček iz poslovanja, prilagojen za stroške elektrike, bi bil lani višji za sedem odstotkov.
Za naložbe je lani skupina, ki je konec leta zaposlovala 3262 ljudi, namenila 167,8 milijona evrov, od tega dobri dve tretjini za razvoj omrežja ter rešitev za zasebne in poslovne uporabnike.
Telekom: Ob izplačilu dividend bi morali vrniti 3,8 milijona evrov pomoči
Telekom Slovenije je ob objavi poslovnih rezultatov tudi sporočil, da letos ne bo izplačal dividend, kar odstopa od uveljavljene dividendne politike v preteklosti. Lani so delničarji prejeli dividende v znesku 4,50 evra bruto, letos pa bo skladno s predlogom uprave in nadzornega sveta bilančni dobiček za lani v znesku 40,3 milijona evrov ostal nerazporejen.
V Telekomu so se za neizplačilo dividend odločili zaradi koriščenja pomoči za blažitev visokih cen električne energije. Zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize določa, da družbe niso upravičene do pomoči, če v letu 2023 ali za leto 2023 izplačujejo dobiček. "Takšno izplačilo bi torej družbi Telekom Slovenije, povzročilo obvezo vračila pomoči v trenutno ocenjeni višini 3,8 milijona evrov," so navedli v družbi.
Glede na predlagano neizplačilo dividend v letošnjem letu si bosta uprava in nadzorni svet prizadevala, da se ob upoštevanju poslovnih in finančnih okoliščin skupščini delničarjev v letu 2024 predlaga, da se izplača celotni razpoložljivi bilančni dobiček leta 2022, kar bi predstavljalo dividendo v znesku približno šest evrov na delnico.
Košak: Telekom se je ustrezno odzival na zaostrene razmere
Družba Telekom Slovenije, ki zaposluje 2103 ljudi, je sicer lani ustvarila 575,9 milijona evrov prihodkov, kar je na ravni leta 2021. EBITDA je bil nižji za pet odstotkov in je nanesel 167,4 milijona evrov, čisti dobiček pa se je znižal za 40 odstotkov na 20,8 milijona evrov. Družba Telekom Slovenije je sicer za pet odstotkov povečala prihodke na veleprodajnem trgu, povečuje tudi prihodke na področju finančnih storitev, eZdravja, zavarovanj in v IKT-segmentu.
Avtenta, ki s svojimi rešitvami podpira digitalizacijo podjetij, je lani ustvarila za 22 odstotkov več prihodkov od prodaje kot leto pred tem. Za sedem odstotkov so bili višji tudi prihodki od prodaje družbe GVO, ki je okrepila svojo prisotnost na trgu ter povečala prihodke na področju upravljanja in vzdrževanja odprtih širokopasovnih omrežij.
Ipko je lani ustvaril 79 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je za 11 odstotkov več kot v letu 2021; prihodki mobilnih storitev so bili višji za 16 odstotkov. Ipko je lani na Kosovu uspešno preizkušal peto generacijo mobilnih omrežij (5G), v letu 2023 bo uporabnikom omogočil komercialno uporabo omrežja 5G, so navedli v Telekomu.
"Doseženi rezultati kažejo, da se je skupina Telekom Slovenije v letu 2022 ustrezno odzivala na zaostrene razmere in leto zaključila uspešno. Na globalnih trgih je prihajalo do pomanjkanja energentov, surovin, polprevodnikov in opreme ter zlasti občutnega dviga njihovih cen; da bi zmanjšali dobavna tveganja, smo bili v stalnih stikih z dobavitelji, iskali smo nadomestke ter nove in alternativne ponudnike. Večjih težav pri dobavah nismo imeli," je v letnem poročilu zapisal prvi mož družbe Boštjan Košak.
Poslovni načrti za letos, ki so jih pripravili decembra lani, kot pravijo v družbi, v času velike gospodarske negotovosti, so ambiciozni. Skupina načrtuje poslovne prihodke v višini 680,8 milijona evrov, EBITDA v višini 206,2 milijona evrov in 20,1 milijona evrov čistega dobička. Za naložbe naj bi letos namenili 205,5 milijona evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje