Turška centralna banka je ob tem že napovedala prilagoditev denarne politike. Cene življenjskih potrebščin so avgusta na letni ravni zrasle za 17,9 odstotka, medtem ko je bila po podatkih turškega statističnega urada (TUIK) julija letna inflacija 15,85-odstotna.
Avgustovska številka je sicer po poročanju francoske tiskovne agencije AFP presegla napovedi analitikov, ki so napovedali, da bodo avgusta cene zrasle za 17,6 odstotka.
Največ zrasli stroški prevoza in hrane
Največ so na letni ravni avgusta zrasli stroški prevoza, in sicer za 27,13 odstotka, medtem ko so se cene hrane in brezalkoholnih pijač dvignile za 19,75 odstotka, je še izpostavil TUIK.
Turčija se v zadnjih tednih spoprijema z nizko vrednostjo lire, zato se bo čez deset dni sestal odbor za denarno politiko tamkajšnje centralne banke. Trgi upajo na znatno zvišanje obrestne mere, s čimer bi pomirili valutno krizo. Centralna banka je po objavi podatkov o avgustovski inflaciji sporočila, da bo sprejela ustrezne ukrepe in prilagodila denarno politiko.
Lira navzdol po Trumpovi uvedbi carin
Prosti padec vrednosti lire je sprožil predsednik ZDA Donald Trump, ki je uvedel višje carine na uvoz jekla in aluminija iz Turčije. Turčija mu je vrnila s povračilnimi ukrepi. Članici zavezništva Nato sta se zapletli v spor glede ameriškega pastorja Andrewa Brunsona, ki ga turške oblasti obtožujejo terorizma in vohunjenja. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je že pred dnevi za padec valute okrivil "zunanjega sovražnika": mračni "lobi obrestnih mer", zahodne bonitetne agencije in finančnike.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje