Subvencije podpirajo manj uspešne družbe in dohodkovno nadomeščajo nižjo produktivnost v družbah, ugotavlja avtorica Ana Murn. Delež subvencioniranih družb v Sloveniji je nad povprečjem EU-ja, večina subvencij pa se vsako leto porazdeli med 75 podjetij. Skupni delež subvencij gospodarskim subjektom pa je višji od povprečja EU-ja, kar je posledica rasti kmetijskih subvencij.
Analiza pa kaže, da so po osnovnih kazalnikih uspešnejše družbe, ki niso subvencionirane, saj je pri njih dodana vrednost na zaposlenega višja. To pomeni, da subvencije ne zvišujejo dodane vrednosti nad raven, ki jo gospodarske družbe v povprečju že dosegajo. Zato bi morali nekaterim podjetjem subvencije znižati, saj bi to pospešilo skrb za aktiviranje lastnih potencialov, meni avtorica raziskave.
V Sloveniji so prejemniki večine subvencij javnih funkcij in družbe v procesu prestrukturiranja, medtem ko so subvencije na področju povečevanja produktivnosti in konkurenčnosti gospodarstva premajhne in zato tu neučinkovite.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje