Kriminalisti so v okviru preiskave kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala - šlo naj bi za kazniva dejanja pranja denarja in utaje davkov - opravili 54 hišnih preiskav. Eno osebo so pridržali, po neuradnih informacijah pa naj bi šlo za osebo, zaposleno v podjetju Meltal iz Maribora, ki se ukvarja z barvnimi kovinami. Sicer policija o imenih ni govorila.
Zatajili naj bi 600.000 evrov
Vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Maribor Marjan Fank je pojasnil, da so kriminalisti z današnjo akcijo zaključili del aktivnosti v povezavi z dalj časa trajajočo preiskavo, ki so jo v PU Maribor začeli izvajati v začetku preteklega leta, potem ko so bili o sumljivih transakcijah obveščeni z Urada za preprečevanje pranja denarja.
Ugotovili so, da sta dva glavna organizatorja s pomočjo fiktivnih računov za devet milijonov evrov zatajila najmanj 600 tisoč evrov davka, domnevajo celo, da bi skupna višina izdanih fiktivnih računov lahko znašala tudi do 20 milijonov evrov. Ker nekaterih osumljencev ni bilo mogoče izslediti - nekateri so celo v tujini -, bo za njimi razpisana tiralica, so še sporočili s policije.
"Odgovorne osebe slamnatih družb so bile načrtno izbrane, gre predvsem za mlajše osebe brez dohodkov, zaposlitve, premoženja in celo brez stalnega bivališča v Sloveniji, nekateri od njih pa so bili v preteklosti že obravnavani za različna kazniva dejanja. Družbe so bile ustanovljene zgolj v ta namen in so delovale prikrito ter za zelo kratek čas, prav tako pa
niso vodile ustreznih davčnih evidenc," je dodal vodja mariborskih kriminalistov.
Preberite tudi:
Zaslišali so priče iz gradbene afere
V podjetju Meltal so ob vprašanju MMC-ja, ali lahko potrdijo, da pri njih poteka kriminalistična preiskava, takoj odložili slušalko. Kriminalisti naj bi preiskovali poslovanje s t. i. missing traderji (organizirana davčna utaja DDV-ja, imenovana tudi davčni vrtiljak), lastnik in direktor Meltala Rado Snežič pa naj bi bil osumljen utaje davkov pri trgovanju z odpadnimi kovinami, poročajo Finance.
Snežič zanika vpletenost
Po poročanju nekaterih medijev Rado Snežič zanika kakršno koli vpletenost v kaznivo dejanje suma gospodarskega kriminala.
Snežič je bil do avgusta lani član nadzornega sveta Center Naložb. Center Naložbe so največji lastnik Infond Holdinga, ta pa je največji lastnik Pivovarne Laško. Lastnik Center Naložb pa je Kolonel.
Rado Snežič je član družine Snežič, ki se je lani uvrstila na 42. mesto lestvice najbogatejših Slovencev z 12,9 milijona evrov premoženja. Snežič je bil do leta 2004 nekaj več kot polodstotni lastnik Radenske, hčerinske družbe Pivovarne Laško. Poleg Meltala pa ima v lasti še Meltal Gostinstvo in Meltal-Investicije, poročajo Finance.
Preiskave na sedežih podjetij in na naslovih odgovornih oseb
Kriminalisti na mariborskem območju izvajajo obsežnejše dejavnosti pri preiskovanju kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala. V predkazenskem postopku, ki ga usmerja okrožno državno tožilstvo v Mariboru, zbirajo obvestila zoper več gospodarskih družb - po neuradnih informacijah naj bi jih bilo okoli 40 - in njihovih odgovornih oseb. V večjem delu Slovenije se na sedežih gospodarskih družb in na naslovih odgovornih oseb izvajajo številne hišne preiskave, so sporočili s policije.
Pomočnik direktorja uprave kriminalistčne policije Generalne policijske uprave Robert Čerpinko pa je pojasnil, da se t. i. slamnate družbe v Sloveniji pojavljajo šele zadnji čas, v Evropi pa naj bi bile že nekaj časa pogost pojav. Te družbe naj bi ustanavljali zato, da s pomočjo fiktivnih računov, ostale družbe oprostijo plačevanja davka na dodano vrednost. Zlasti naj bi do takih kaznivih dejanj prihajalo na področju gradbeništva in prometa z nepremičninami, vozili ter odpadnimi surovinami, kot so barvne kovine, z nafto in naftnimi derivati ter tekstilom, je še dodal Črepinko.
Pred 14 dnevi enako sporočilo
Pred natanko štirinajstimi dnevi je policija z enakim obvestilom javnost obvestila, da izvaja hišne preiskave na sedežih gospodarskih družb in na naslovih odgovornih oseb. Izkazalo se je, da je policija izvajala preiskave na naslovih Vegrada, SCT-ja in Primorja. Zaradi suma nedovoljenega prejemanja in dajanja daril pri poslu v zvezi z razpisom za gradnjo kontrolnega stolpa so preiskovali osem ljudi. Šest jih je osumljenih dajanja daril, dva pa sta osumljena prejemanja daril. Pred preiskovalnim sodnikom so se nato znašli Ivan Zidar (SCT), Hilda Tovšak (Vegrad) in Dušan Črnigoj (Primorje).
V priporu je ostal Tomaž Žibert, član razpisne komisije pri Kontroli zračnega prometa. Nepravilnosti v gradbeniški aferi so odnesle direktorja Kontrole zračnega prometa Srečka Janšo, ki ga je k odstopu pozval minister za promet Radovan Žerjav.
A. M./T. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje