Foto: Reuters
Foto: Reuters

Zakon o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodinjske odjemalce določa, da se tarifne postavke elektrooperaterjev za obračunsko moč v višji sezoni za gospodinjske odjemalce v časovnem bloku 1 znižajo na vrednost tarifnih postavk časovnega bloka 2. Zakon velja za januar in februar letos.

Primanjkljaj omrežnine za leto 2025, ki bo nastal zaradi ukrepa – po oceni predlagateljev, poslancev koalicije, bo znašal 19,45 milijona evrov – se bo pokril v breme operaterja kombiniranega prenosnega in distribucijskega elektroenergetskega omrežja Elesa.

Zakon tudi določa, da se, če bo gospodinjskemu odjemalcu na računu za januar ali februar omrežnina obračunana po tarifah, kot jih določa področni akt Agencije za energijo, in ne skladno s tem zakonom, ob prvem naslednjem računu izvede poračun preveč zaračunane omrežnine.

Koalicija prepričana, da sistem kaznuje investitorje v zelene tehnologije

Koalicija je, kot so pojasnjevali ob obravnavi v DZ-ju, zakon sprejela, ker po njenem mnenju veljavni sistem omrežnine kaznuje investitorje v obnovljive vire in zavira zeleni prehod. Omrežnina se je v zimski sezoni relativno najbolj zvišala odjemalcem, ki imajo sončne elektrarne in toplotne črpalke. Po analizah ministrstva za okolje, podnebje in energijo bi zvišanja na položnicah na letni ravni presegla 200 odstotkov, kar je nesorazmeren dvig, ki je bil vpeljan brez ustreznega prehodnega obdobja, niti ni bilo pri tem zasledovano načelo postopnosti.

Koalicija in ministrstvo menita, da pri ukrepu, ki ga določa zakon, ne gre za poseg v pristojnosti neodvisnega regulatorja, katerega naloga je med drugim določiti metodologijo in tudi višino tarif pri omrežnini – kar sta poudarjali Agencija za energijo in zakonodajnopravna služba DZ-ja, ki je zato opozorila na morebitno neustavnost zakona. Vlada je dejala, da se zaveda neodvisnosti regulatorja, a da "mora tudi ta neodvisnost delovati v okvirih višjih državnih strateških podnebno-energetskih ciljev".

Marca regulacija cen električne energije ne bo podaljšana

Še februarja sicer velja tudi regulacija cen električne energije za gospodinjske odjemalce, ki po napovedih resornega ministra Bojana Kumra ne bo podaljšana. Ministrstvo namreč meni, da so tržne razmere takšne, da bodo lahko dobavitelji v konkurenčnem boju za stranke ponudili cene, ki ne bodo pomenile visokih zvišanj položnic od marca naprej. Za omejitev zvišanja – pričakovati je namreč, da bodo tržne cene vendarle višje od zdaj reguliranih – se je vlada sicer odločila podaljšati oprostitev plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom (SPTE) in iz obnovljivih virov energije (OVE) do 1. julija.

Ministrstvo ocenjuje, da bodo položnice za gospodinjstva z marcem – ob prehodu v nižjo sezono pri omrežnini, konkurenčnih cenah dobaviteljev in oprostitvi prispevka za OVE – na ravni tistih iz marca ali septembra lani, kar pomeni okoli 65 evrov za povprečno gospodinjstvo.

Poslanci koalicijskega SD-ja so sicer vlado pozvali, naj podaljšala regulacijo cen električne energije, saj bi lahko nenadna odprava regulacije vodila v dodatno socialno neenakost in povečala število družin, ki se težko spopadajo z visokimi življenjskimi stroški.