Medtem ko za tiste, ki živijo zgolj od oddajanja sob in apartmajev, zneski ostajajo enaki, marsikdo od manjših sobodajalcev že razmišlja o zaprtju dejavnosti.
Kot so zapisali na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje, "spremembe sledijo usmeritvi enakomernejše obremenitve zavarovancev in načelu 'vsak prihodek šteje". Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju so tako dodali nov, 55. a člen.
Če so sobodajalci, ne glede na to, da kot zaposleni že plačujejo prispevke ali da so že v pokoju, prej plačevali 13,40 evra mesečno za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in 4,55 evra za zdravstveno zavarovanje, so ta znesek s spremembami zakona sprva želeli povečati kar za osemkrat.
Po novem naj bi namreč sobodajalci za prispevek za zdravstvo plačevali 8,09 evra in dodatni prispevek 24,26 evra, kar skupaj znese več kot 32 evrov mesečno oz. 388 evrov letno. Za vse prispevke bi morali torej sobodajalci skupaj odšteti skoraj 550 evrov. Ta ukrep bi seveda najbolj prizadel najmanjše sobodajalce.
"Namesto da bi država dala spodbudo upokojencem, da delajo, bodo pobrali še tisto malo, kar lahko zaslužimo zraven. Jaz imam 300 evrov pokojnine, mož 600 evrov. S sobami sem lani zaslužila 1200 evrov, zdaj pa odbijte vse položnice, boste videli, koliko ostane. O tem, da se bodo prispevki toliko povišali, pa nas sploh nihče ni obvestil," pripoveduje Vanda Cukjati iz vasi Ceglo v Goriških brdih, ki je pred leti s soprogom hlev prenovila in uredila sobe.
Prav zaradi takšnih primerov je Skupnost občin Slovenije na ministrstvo za zdravje in Davčni urad RS posredovalo pobudo, da bi namesto vseh 12 mesecev sobodajalci, ki sobe oddajajo le občasno, prispevke plačevali le za pet mesecev, kolikor največ traja sezona.
Ministrstvo za zdravje je pobudo sprejelo in se odločilo, da bodo 32 evrov pomnožili s petimi meseci, dobljen znesek pa delili na 12 mesecev. Tako so pristali pri vsoti 13,48 evra na mesec, kar pa je še vedno trikrat več, kot so plačevali doslej.
Vprašanja, zakaj odločitev tako občutno povečati prispevke, zakaj dvojno plačevanje ter koliko denarja bo s tem država letno zbrala in kam ga bo vložila, smo posredovali na davčno upravo. Ti so nas napotili na ministrstvo za zdravje, od tu pa nazaj na DURS. Posredovali so nam le povezavo, na kateri so objavljena skromna pojasnila.
Ariana B. Suhadolnik, direktorica Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport Brda pravi, da so sicer zelo veseli, da je ministrstvo privolilo vsaj v kompromis, a da bo tudi takšno povečanje manjše sobodajalce zbegalo, zato se bo marsikdo svojo dejavnost odločil tudi zapreti.
"Na žalost praksa v zadnjem času kaže, da se začenja tam pri najmanjših, kjer lovimo muhice, sloni pa letijo skozi okna. In to sporočilo ni najboljše. V teh kriznih časih si želimo več spodbud od države. Jaz verjamem - cesarju, kar je cesarjevega - je od vedno veljalo, ampak ne vse naenkrat in vse v enem letu," dodaja.
Sobodajalci namreč že zdaj od dohodka plačajo četrtino, odšteti morajo še turistično takso, komunalo in druge stroške, poleg tega pa prav te dni po pošti prejemajo tudi izračune za nepremičninski davek, ki jih bo po žepu udaril z 0,5 odstotka.
Mariša Bizjak, TV Koper
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje